| anonim_4396 a întrebat:

Un minor(17 ani) poate cumpăra bere fără alcool? La Profi, doamna care era acolo nu m-a lăsat să iau...

29 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă doamna de acolo nu te-a lăsat, nu poate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu este bine sa incepi sa bei la varsta ta, indiferent ca bei bere fara alcool tot alcool bei. Daca ai pofta de o bere roaga l pe tatal tau sa i ti cumpere dar bea rar, poti bea o bere odata pe luna nu zilnic sau saptaminal ca devii dependent de alcool.

| Emma30555 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Daca bei bere fara alcool cum tot alcool bei?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Emma30555):

La varsta lui 17 ani nici berea fara alcool nu este bună

| Emma30555 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Asta e altceva,, poate ai vrut sa spui ca tot bere este chiar daca e fara alcool.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Emma30555):

Exact

| mihai69 a răspuns:

Culmea e că deși se cheamă "fără alcool", tot are. Puțin, dar mai mult ca 0. Verifică pe etichetă, la oricare marcă.

| Holiday a răspuns (pentru mihai69):

Exista cu 0.0%. Mai multe marci.

| mihai69 a răspuns (pentru Holiday):

Pune aici o poză cu o etichetă de la măcar una te rog.

| relian a răspuns:

CristiDin Bucuresti a dat un raspuns traznet, rupere de nori laughing auzi aici, baga guta laughing
"Nu este bine sa incepi sa bei la varsta ta, indiferent ca bei bere fara alcool tot alcool bei. "

Am citat din adrian copilul minune laughing Deci e cel mai traznet raspuns.bei bere fara aclool, dar de fapt tot alcool bei laughing adica maninci mamaliga, dar de fapt tu maninci tot piine laughing

| relian a răspuns:

Daca acea bere avea zero alcool,daca scria pe sticla care are zero alcool,ar fi trebuie sa o intrebi de ce nu poti cumpara.

Vad pe aici intrebi,dar pe aia de ce nu ai intrebato? Daca ti-ar fi spus ca aia este regula,tu cereai sa iti arate acea regula,ca vrei sa vezi unde scrie ca nu ai voie sa cumperi bauturi nealcoolice,pentru ca berea zero este o bautura nealcoolica,asa cum este si mustu care este din struguri.

Luativa de vanzatori,de cei care va interzic una alta,bine nu sariti la bataie laughing dar cereti sa va arate,ori sa va demonstreze ca acea bautura este alcoolica,ori sa va arate legea,ori regula acelui magazin.

Legea nu spune bere,sau vin,ori tuica,legea spune clar, nu se vind bauturi alcoolice minorilor.

Deci atita timp cit o bautura, indiferent care ar fi ea, nu are alcool deloc, nu este considerata bautura alcoolica.
Dar apa te lasa sa cumperi, sucuri?

| relian a răspuns:

Ok in America poti sa cumperi, bere si orice alta bautura care nu contine alcool, am intrebat, de fapt am constatat.Aici is case care au casieri, cit si case la care tu singur scanezi produsele.
Daca de exemplu iau o bautura si are alcool suna, sau se aprinde o lumina si casa nu te lasa sa platesti, sa treci mai departe, vine unu si te verifica.
Ei cand am luat bere cu alcool zero na venit nimeni, eu asa cumpar la casele alea pentru ca iau produse putine.

Acu nu stiu imn RO dar ar trebuie sa fie la fel.Deci casiera aia, ar fi trebuie s-o faci de cacao, cum am zis sa fi chemat managerul so trimita la plimbare laughing

| Wr3nch a răspuns:

Nu ai voie pana faci 18. Si vezi ca daca zici ca ai iti pot cere buletinul sa verifice.

| Holiday a răspuns (pentru Wr3nch):

Poate cumpara bere FARA ALCOOL la orice varsta. Tanti aia e pur si simplu o imbecila. Trebuia sa cheme seful de magazin, poate ala nu era atat de cretin.

| Wr3nch a răspuns (pentru Holiday):

Nenea, berea fara alcool tot e clasificata ca si bere. Am luat la case express la toate magazinele, si a trebuit sa vina sa imi confirme varsta. E lege, degeaba urli cu caps la mine.

| Holiday a răspuns (pentru Wr3nch):

Nu exista nicio lege referitoare la interzicerea comercializarii berii catre minori, ci a produselor alcoolice. Daca nu contine alcool, nu se incadreaza in interdictie. E simplu.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru Wr3nch):

Unde scrie in lege,regula,ca nu au voie minorii sa cumpere bere fara alcool?
Legea spune,nu ai voie bauturi,ATENTIE bauturi alcoolice,nu spune nicaeri bere,vin sau tuica, deci bauturi alcoolice.

Daca o bautura, indiferernt cum s-ar numi, nu are deloc alcool, deci alcool zero, nu vad cine te opreste sa cumperi.Pe casiera o trimiti la plimbare, spui sa vina managerul, si ii explici cum de tine analfabeti acolo la case laughing

| Fatamuntilor a răspuns:

Se pare ca nu... tot bere este!
Eu propun o strategie. Vorbesti cu tatal tau si propui o iesire la o bere ca intre baieti! O ocazie buna pentru o discutie tata-fiu!

| ReddY25 a răspuns:

Mai așteaptă 1 an

| ReddY25 a răspuns:

Nu,și eu am cerut țigări și nu mi-au dat xd

Răspuns utilizator avertizat
| SelenaTpu a răspuns:

Teoretica trebui, practic

| Andrei0003 a răspuns:

Da, ai dreptul.

| aalexutza35 a răspuns:

Chiar dacă e fără alcool, la casa te întreabă dacă ai 18 ani, ma refer la self pay de la kaufland, lidl

| relian a răspuns (pentru aalexutza35):

De exemplu aici la mine nu te intreaba, nici casiera si nici la self pay, eu am cumpafrat de cateva ori si m-a lasat nu a zis nimic scaneru.Am intrebat si pe altii si la fel.
Dar nu mas mira ca in RO legile sa fie de alea "grele " de tat laughing romanii se pricep f bine la toate.
Daca o bautura este fara alcool,de ce sa fii intrebat? Ai putea sa cumperi suc,deci nu poti sa cumperi suc sau cum? Tare de tot. Legea spune bauturi alcoolice,nu spune bere sau vin.

Uite sa vedeti si voi ce legi poate sa le cace mintile romanilor,asta arata cit ii duce capu, nu-i de mirare ca tara este in prapastie laughing pai cu asa gindire, asa se pleaca de jos pana sus, numa legi de astea "beton "legi romanesti, bune de pus in bocanci, nici acolo