| NicolasAlx a întrebat:

Un om care a muncit doi ani in strainatate cu carte de munca, ce acte ii trebuie sa primeasca somaj in Romania?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai fost angajat legal va trebui sa te adresezi organului care acorda somajul in Germania. Nu cunosc legislatia germana asa ca nu-ti pot spune conditiile necesare, in orice caz o sa le afli acolo.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca ai muncit la o firma romaneasca care avea lucrari in strainatate ori ai muncit la o firma de acolo. Spune asta si o sa-ti dau un raspuns concret.

| NicolasAlx explică (pentru Ioandelasal):

Am muncit la un restaurant din Germania si am contribuit la fondul de somaj.

| Ioandelasal a răspuns (pentru NicolasAlx):

Daca ai fost angajat legal va trebui sa te adresezi organului care acorda somajul in Germania. Nu cunosc legislatia germana asa ca nu-ti pot spune conditiile necesare, in orice caz o sa le afli acolo.

| mixxjim a răspuns:

Nu primeste somaj din Romania, trebuie sa primeasca din strainatate, ca acolo a contribuit la fondul de somaj.

| Geniuss a răspuns:

Ba da fa ti somajul pe card si il poti ridica de la banca din tara :p