| SimonaBubu a întrebat:

Un prieten de al meu a tâlhărit pe cineva.Ce ar putea să patească? Intra la închisoare? Menționez ca a furat niste chei de la o bătrână.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Furtul nu este talharie, doar furtul prin intrebuintarea de violente, amenintari, etc este talharie.
Ce va pati depinde de procuror si apoi de instanta de judecata, dar nu cred ca va intra la inchisoare numai pentru chei, cu exceptia cazului ca este recidivist.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Talharia este o fapta mai grava decat furtul. Ca urmare, si sanctiunea poate fi mai dura.
Daca se ajunge in instanta, judecatorul apreciaza masura pedepsei.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

A fost prins inainte de a da marele jaf...
Ce umilitor! liar

| Lioana a răspuns:

Conform art. 233 Cod penal:
"Art. 233. - Furtul săvârșit prin întrebuințarea de violențe sau amenințări ori prin punerea victimei în stare de inconștiență sau neputință de a se apăra, precum și furtul urmat de întrebuințarea unor astfel de mijloace pentru păstrarea bunului furat sau pentru înlăturarea urmelor infracțiunii ori pentru ca făptuitorul să-și asigure scăparea se pedepsesc cu închisoarea de la 2 la 7 ani și interzicerea exercitării unor drepturi."

| flixbuster a răspuns:

Zi-i sa mearga sa intrebe la politie.

| AdrianALT a răspuns:

Din cate stiu eu, pentru asa ceva primesti decat o amenda in cazul unei sesizari ulterioare!