| munteanuionvictor a întrebat:

Un prieten de-al meu vrea să afle ce avantaje are din faptul că s-a născut cu un singur rinichi. Are vreo reducere \scutire de taxe \impozite sau ceva asemănător? E vreun ONG care-l poate ajuta cu o saltea, o pereche de ghete, alimente, haine etc?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are nici un avantaj. Daca este sarac si nu se poate intretine singur sau sa-l intretina familia atunci poate primi ajutor social, de la primaria localitatii de domiciliu iar daca este elev sau student poate primi bursa de ajutor social. Exista si ONG care sa-l ajute, sa caute in localitatea sa sau in judet.

| Eduard619 a răspuns:

Oamenii nascuti cu acest defect pot foarte bine avea o viata fara probleme, daca celalat rinichi functioneaza normal.In orice caz, exista un risc crescut de infectii urinare, calcuri renali, hipertensiune...Cazurile in care cedeaza si celalalt rinichi sunt destul de rare.
Nu cred ca exist un tratament pentru asa ceva, dar cred ca un regim adecvat ar putea ajuta rinichiul sanatos.