| anonim_4396 a întrebat:

Se poate sa traiesti cu un singur rinichi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu un singur rinichi sanatos poti duce o viata absolut normala. Se zice ca e suficienta o jumatate de rinichi pentru o viata fara probleme, dar acea jumatate de rinichi sa functioneze perfect.
Pentru o persoana cu un rinichi sunt cateva mici recomandari: in caz de sarcina, trebuie urmarita atent evolutia sarcinii, tensiunea arteriala si functia renala. In rest, este de dorit o dieta saraca in sare, bogata in legume si fructe, cu mai putina carne si fara prajeli. De asemenea, nu se recomanda utilizarea medicamentelor decat la sfatul medicului ( e vorba aici si de anticonceptionale si de medicamente banale cum ar fi paracetamolul).

| moraremanuel a răspuns (pentru Brigaela):

Buna ziua! vad ca ati dat multe raspunsuri referitoare la aceasta problema si as vrea sa va dintreb si eu ceva. de aproape doua luni mi a fost scos un rinichi nu am avut nici o boala dar am cazut si rinichiul a fost distrus in proportie de 80% si a treuit scos. ce vreau sa va intreb este daca o sa pot face sala cu un singur rinichi. cei de la spital si docorul care m a operat a zis ca da si dupa ce i am zis ca o sa ridic greutati destul de mari(gen 75 de KG de pe spate etc) dar sa treaca o perdioada de 3 luni de zile. sincer raspunsul lui nu prea m a convins si mai ales dupa ce am citi pe mai multe forumuri am decis sa va intreb pe dumneavoastra! inca o intrebare ar fi daca sa pot sa beau bineinele alcool? va multeumes si sper sa mi raspundeti cat mai curand! stima

| Brigaela a răspuns (pentru moraremanuel):

In principiu, poti face sala cu un singur rinichi, dar eu nu ti-as recomanda. Nu e deloc intelept sa fortezi ridicand greutati atat de mari, mai ales ca nici nu-ti foloseste la nimic. Poti face un alt sport, mai prietenos cu sanatatea si mai bun pentru tine. Nu exista o interdictie clara, dar nu e intelept. Alcool poti bea in limite normale si ocazional. Adica o bere sau doua la o petrecere, un pahar de vin la o cina mai deosebita, 50 ml de tarie, poate chiar 100 o data la cateva luni, adica cat bea un om normal.

17 răspunsuri:
| wizard_cristi a răspuns:

Da, se poate, dar ai avea o dieta foarte stricta pe care trebuie neaparat sa o respecti si un stil de viata care sa nu iti oboseasca organismul. Este dificil, dar sunt oameni care reusesc sa traiasca mult timp astfel.

| nightluser a răspuns:

Raspuns scurt : SE POATE

Bine-inteles, avand un singur rinichi trebuie sa fi constient(a) ca cel ramas este supus la un efort mult mai mare, si de aceea trebuie menajat si bineinteles facute investigatii periodic pentru a preveni "imbolnavirea" acestuia

| curaj a răspuns:

Da

| stardeea a răspuns:

DA sunt o multime de oameni care traiesc doar cu un singur rinchi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Evident, cu o dieta sanatoasa se poate duce o viata linistita, o dieta saraca in sodiu, se evita produsele lactate, legumele care duc la favorizarea calculilor renali, ceaiuri de coada de cirese si suc da lamaie zilnic ajuta la spalarea rinichilor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se poate trai si cu un singur rinichi si eu sunt an situatia asta am 29 de ani si m-am ambolnavit de depresie daca vedeti ca aveti ameteli mergeti imediat la un specialist chiar si la un psihiatru e cel mai bine doar asa poti trece peste necaz sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doresc un regim alimentar pentru o persoana cu un singur rinichi ce trebuie sa manince

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

cred ca da.sunt in situatie da mai putin de trei saptamani, dar pana in prezent ma simt bine. multumesc lui d-zeu.

| Alexandru_Grigoraş_1980 a răspuns:

Vrei sa-ti iei Karambit si arme faine in CS:GO? Dea asta intrebi? rolling on the floor))

| Dumitru_Nicolaev_1993 a răspuns:

Salut. Eu sunt una din persoanele cu un singur rinichi de la nastere, il am doare pe stingul, nu am stiut de mic, doar la 16 ani am aflat in urma unui control UZ abdominal (acum am 22). Sunt absolut normal, ba chiar fac si sport de performanta, atletism, pot sa spun ca chiar imi iese! Da sunt unele perioade (2-4) zile cind simt disconforturi in zona rinichiului, din cauza supraefortului pe care il fac, dar se intimpla foarte rar. Dieta pe care o tin este una de sportiv si nu una de persoana bolnava. Sfatul meu este de a consuma mai multe alimente bogate in fier.

| Budai_Mona_1979 a răspuns:

Da se poate sa traiesti spun pentru ca si eu am un singur rinchi. Am fost operata in 2010 din cauza ca rinichiul stang a functionat doar 20 %

| Denysz_Denisa_1997 a răspuns:

Da,se poate! eu traiesc de 16 ani numai cu un rinichi si nici nu am stiut pana cand m-i s-a facut un ecograf abdominal happy

| parpauti a răspuns:

Am si eu o intrebare daca se poate va rog cineva sa-mi raspunda. Pot merge la sala pentru a slabi putin daca am la fel un singur rinichi? Mentionez la 8 ani a scos stingul si tot de atunci am pielonefrita cronica la dreptul, insa functia e pastrata in limite normale, doar ca e si lasat in jos putin(ptoza renala) si ma cam supara de la asta.Va rog sa-mi raspunda cineva ca stiti cum e cu slabitul fara sport nu are efect dar nici nu vreau sa imi pun sanatatea in pericol.

| Sofy_Bolog_1969 a răspuns:

Sotu are un singur rinichi se poate pensiona are 43 de ani? eu am rinichii polichistici functioneaza si stingu si dreptul numai 40 la % si ma dor foarte rau nu pot sa fac vreo miscare simt dureri mari pot benificia de pensie de boala Multumesc