| iuliaioana a întrebat:

Un vecin are 2 dobermani care mereu i lasa liberi la plimbare el fiind la distanta de caini lui au incercat sa ma atace de cateva ori din cauza ca vedeau catelusa mea de 3 luni eu fiind gravida de cand m-au speriat caini am ramas cu dureri urate ceea ce a specificat si medicul. Daca anunt politia care vor fi rezultatele? va multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG nr.55/2002 plimbarea cainilor trebuie facuta cu botnita si lesa tinuta de cel ce-i plimba.
Nerespectarea acestei obligatii se pedepseste cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei.
De asemenea, in caz de atac a acestora, fapta poate fi considerata infractiune, citez:
"ART.11.(1) Neluarea măsurilor de prevenire a atacului canin de către proprietarul cainelui sau de deţinătorul temporar al acestuia asupra unei persoane constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.
(2) Dacă fapta prevăzută la alin. (1) a avut ca urmare vătămarea corporală grava, pedeapsa este cea prevăzută la art. 181-184 Cod penal.
(3) Dacă fapta a avut ca urmare moartea victimei, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.
(4) Acţiunea penală prevăzută la alin. (1) şi (2) se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate. Împăcarea părţilor înlătura răspunderea penală."

5 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Poti anunta politia, nu stiu sigur daca tine de zona lor, dar daca nu probabil te vor redirectiona. Insa din cate stiu ca exista o lege ca proprietarii cu caini mari, mai ales agresivi, sa ii tina fie cu botnita fie cu lesa. In fine, ori o lege ori un regulament scris.
Este posibil sa ma insel, am auzit de legea asta acum cativa ani si nu stiu daca a fost adoptata sau nu.
Insa cred ca proprietarul poate primi amenda daca nu isi tine cainele in lesa.
Oricum, mai asteapta si alte raspunsuri.

| Marius511 a răspuns:

O amenda cel mult sad Astea-s oamenii

| Marius511 a răspuns:

Poti sa anunti hingherii daca tot ii lasa liberi.
scoate un certificat medico-legal. Poate rezolvi ceva.

| Marius511 a răspuns:

Incearca sa eviti. Astfel de lucruri afecteaza sanatatea copilului.
Lasa deoparte si energia negativa din cauya unui stfel de individ sad.

| Toxyku a răspuns:

Deocamdata nu ai dovezi prea multe si nu te pot ajuta politisti, dar cand ii mai vezi libe suna la politie si spune-le ce ai patiti si atunci cand teu atacat.