| Uxellodunon a întrebat:

Unde este legal sa mergi calare pe cal? Nu cu caruta, doar pe cal. E considerat vehicul? Mergi pe trotuar sau pe carosabil? Ai voie macar sa mergi calare in public? Conteaza daca mergi la pas sau galop?

Răspuns Câştigător
| aditimus a răspuns:

Nu ai voie sa mergi pe drumurile publice pe cal.

În atenția conducătorilor de vehicule cu tracţiune animală:

– conducerea, pe drumurile publice, a unui vehicul cu tracţiune animală, necesită înregistrarea acestuia, iar conducătorul lui trebuie să aibă cel puţin 16 ani şi să nu sufere de afecţiuni de natură a-i diminua capacităţile psiho – motorii;
– vehiculul cu tracţiune animală nu poate fi condus pe autostrăzi, drumuri naționale, în municipii, precum şi pe drumurile la începutul cărora există indicatoare care interzic accesul;
– conducătorul vehiculului trebuie să aibă asupra sa actul de identitate;
– vehiculul cu tracţiune animală trebuie să fie dotat cu catadioptri, iar pe timp de noapte sau când vizibilitatea este redusă, trebuie să fie dotat cu dispozitiv de iluminare, astfel încât să fie observat, cu uşurinţă, de ceilalţi participanţi la trafic; totodată, căruţaşul trebuie să poarte vestimentaţie cu elemente reflectorizant-fluorescente.

| Catrice a răspuns (pentru aditimus):

Tu nu știi sa faci diferența dintre vehicul și animal laughing

Și asta de întreabă, n-am văzut pe nimeni sa circule pe trotuare prin oraș cu calul sau pe străzi aglomerate. Pe străzi de cartier sau prin parc, da.

| darrio2007 a răspuns (pentru Catrice):

Chiar asa, unde i-ar pune catadioptri unui cal?
Sub coadă?
Baiatul habar n-are.

| darrio2007 a răspuns (pentru aditimus):

Hai că esti de comă cu acest copy/paste.

| Catrice a răspuns (pentru darrio2007):

Nu le da idei ca te trezesti ca le pun în aplicare rolling on the floor

| Uxellodunon explică (pentru Catrice):

Eu nu intreb daca ai vazut vreun cal pe strada, intreb ce zice legea in caz ca, ipotetic, imi scot calul la plibare

| Catrice a răspuns (pentru Uxellodunon):

Da' de ce nu întrebi tu un polițist de la rutiera sau sa le dai un mail?

| TanasescuMihail a răspuns (pentru aditimus):

HABAR NU AI si MINTI CU NERUSINARE caci Calul e animal nu obiect {VEHICUL} destinat activitatii comerciale numite TRANSPORT RUTIER DE MARFURI OR PERSOANE care este reglementata de OUG 195/2002 deci CODUL RUTIER NU SE APLICA LA CAI, LEGAL iti p0oate interzice pe strazile unde sunt bariere la intrare inclusiv autostrada daca este cu acces cu bariere numai!

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa mergi in toate locurile si pe drumurile unde nu este interzisa circulatia animalelor. In orice caz trebuie sa respecti regulile de circulatie si sa nu pui in pericol pe celelalte persoane ce merg pe acelasi drum sau sunt in aceleasi locuri.

| JicaContra a răspuns:

Cu, calul asta poti sa zbori... oriunde:
https://www.wowhead.com/spell=48025/headless-horsemans-mount

| TanasescuMihail a răspuns:

Calul e animal nu obiect {VEHICUL} destinat activitatii comerciale numite TRANSPORT RUTIER DE MARFURI OR PERSOANE care este reglementata de OUG 195/2002 deci CODUL RUTIER NU SE APLICA LA CAI, LEGAL iti p0oate interzice pe strazile unde sunt bariere la intrare inclusiv autostrada daca este cu acces cu bariere numai!