| hamarsold a întrebat:

Unde pot gasi lista cu monumentele istorice nationalizate de comunisti, ca nemernicii de la MINISTERUL CULTURII si nemernicii de la Arhivele Nationale ale Statului mint ca nu detin asa ceva.

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

As crede, mai degraba, ca tu nu stii cum sa faci o cercetare/documentare! Asta, pentru ca nu cred ca vreo institutie a mobilzat importante resurse financiare si umane ca sa se ocupe de evolutia situatiei juridice ( din 1945 pana in prezent) a imobilelor considerate ca fiind monumente istorice.
Iti sugerez sa incepi cautarea si clasarea monumentului istoric care te intereseaza( cod LMI, sigla alfabetica a judetului, grupa valorica denumirea anterioara/actuala etc.) de aici :http://inp.org.ro/directia-patrimoniu-imobil/lista-monumentelor-istorice
Apoi,in functie de natura motivului cercetarii tale cauti informatii la filiala judeteana a Arhivelor Nationale (http://www.arhivelenationale.ro/index.php?page=44 ) si la OCPI( Oficiul de cadastru si publicitate imobiliara)din judetul unde este amplasat imobilul(din cartea funciara a imobilului poti afla daca a fost nationalizat sau nu).

| hamarsold explică (pentru alessia5158):

In 1838 cand a fost cumparata casa nu se faceau carti funciare pentru imobile.

| hamarsold explică (pentru alessia5158):

Tu cred ca lucrezi la Arhivele Nationale ca scrii si dai sfaturi ca si oamenii care lucreaza acolo.

| alessia5158 a răspuns (pentru hamarsold):

Nu, nu am lucrat niciodata la Arhive! ---am avut de-a face cu institutia atunci cand am avut nevoie sa redobandesc o proprietate preluata abuziv de catre comunisti.

| ellutza a răspuns:

Tipic romanesc, plimbarea de la iafa la caiafa. Bafta

| Florian000 a răspuns:

Cauta pe googlebig grin