| nicky a întrebat:

Unde pot sa ma adresez? Am primit un msj in urma cu o luna destul de urat iar astazi m-a sunat acelasi numar si nu am putut raspunde dar l-a sotul mai tarziu. I-a raspuns un individ pe care nu-l cunoastem si i-a raspuns foarte urat in momentul in care l-a intrebat cine e si de ce tot suna si trimite msj. Ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| borsec a răspuns:

Daca ai numarul memorat atunci da tel la serviciul de clienti din reteaua din care nr. apartine si explici acolo ce ti s-a intamplat. Ei pot lua masuri doar daca nr. este pe abonament.
Sau mai asteapta poate chiar a gresit nr. de tel, poate el crede ca e altcineva la tel si de aceea vb urat.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca te mai deranjeaza si nu intelege din vb buna, fa astfel:
- notezi numarul (!)
- creezi in telefonul tau un grup nou, pentru cei nepoftiti
- memorezi numarul (numerele) care te deranjeaza in acest grup
- grupului ii atribui cel mai scurt si mai slab sunet posibil (un bip f scurt)
- cand vei auzi acel bep, nu ridici
- daca se aduna peste 10 astfel de apeluri, trimiti un sms de avertizare si-l somezi sa nu te mai deranjeze ca vei apela la autoritati. sms -ul memorezi si-l pui bine!
- daca nici in continuare nu onceeaza, depui o plangere la parchetul de pe langa judecatoria la care esti arondata, impotriva unei persoane necunoscute, pentru infractiunea de hartuire telefonica si mentionezi numarul, datele si orele la care au venit apelurile, precum si sms-ul pe care i l-ai trimis ca avertizare.
Restul va fi traba autoritatilor de cercetare si urmarire.

| nicky explică:

Numarul il am memorat, i-a spus sotului meu ca il cheama Laurentiu si e din Galati dar nu pot sti daca e adevarat.

| Alexandrinaa a răspuns:

Mergi la politie, la o sectie. Poti afla autorul numarului, si daca te misti repede, chiar si zona de unde s-a efectuat apelul. Ai nevoie insa de multa dibacie si mult scandal ca sa faci asta. Mai bine momentan incearca sa ignori, o sa se plictiseasca, daca e doar cineva pus pe glume. Daca nu... mergi si afli!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai doua optiuni:
1. Suni la serviciul clienti si explici ca un necunosct te deranjeaza si ca ai vrea sa inceteze aceasta situatie. Trebuie sa fii amabila si totodata insistenta, ca altfel te expediaza. Intrebi care sunt optiunile in legatura cu aceasta chestiune.
2. Daca nu functioneaza punctul 1, atunci ar fi bine daca ai cunoaste pe cineva de la un magazin care se ocupa cu abonamentele din reteaua ta. Mergi si incerci sa faci rost de numarul persoanei respective. Aceasta este metoda neordodoxa, deoarece daca nu cunosti pe cineva, atunci nu te va ajuta caci iti va spune ca sunt obligati sa pastreze confidentialitatea datelor.

Situatia nasoala e ca invidul care te suna sa nu aiba abonament, ci sa aiba cartela. In acest caz nu prea poti face multe. Stiu acest lucru pentru ca saptamana trecuta am depus o sesizare impotriva unui numar de telefon de pe care mi-a fost trimis mesajul: "Felicitari, in urma tragerii la sorti, FLANCO v-a desemnat castigatorul unui telefon NOKIA N-95 si 3000 E, pentru informatii apelati acest numar de telefon." Raspunsul lor, deloc satisfacator a fost: "Asadar, va informam ca numerele implicate in tentative de fraude sunt verificate si suspendate, dar cu privire la masurile ce se pot lua impotriva celor care desfasoara astfel de actiuni, va recomandam sa adresati o sesizare Politiei Romane, singura institutie abilitata sa desfasoare investigatii in astfel de situatii. Va asiguram ca Orange Romania va oferi Politiei tot suportul necesar pentru identificarea celor implicati." Succes!

PS: Daca reusesti ceva sa ne spui si noua

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tocmai. Daca vrei sa afli daca e adevarat, urmezi punctele de mai jos, sau te duci al politie. Nu stiu ce pot face acestia... dar merita sa incerci. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai numarul, du-te la politie si fa o plangere scrisa. Ei vor afla cine este si il vor atentiona iar pe tine te vor informa de rezulta. il vor descuraja pe tip. nu lasa sa treaca, cine stie ce are in plan acest nenorocit. numai un om cu intentii rele se ocupa de asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SCHIMBA CARTELA