| anonim_4396 a întrebat:

Unde se poate reclama infractiunea de zadarnicire a combaterii bolilor, infaptuita de catre o persoana juridica? Am incercat la 112, dar nu s-a schimbat nimic, asadar persoana zadarniceste in continuare, prin activitatea desfasurata.
Sa merg la politie, la parchet? Ce trebuie sa scriu, ca vreau sa am completat de acasa... declaratie, reclamatie, sesizare? Nu am dovezi, dar daca trece politia pe acolo, se vede clar care e problema.
Mersi!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face un denunt penal la politie sau la Parchetul de pe langa judecatorie.

| Februar30 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mersi. o sa incerc si asta

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Linia TelVerde – 0800800165

| Februar30 a răspuns (pentru Salontanul):

Am sunat acolo, a venit militia, au vazut si au plecat (poate cu buzunarele mai pline).

| Salontanul a răspuns (pentru Februar30):

Asta-i viata! Poate o reapelare si o filmare discreta a ceea ce se intampla i-ar pune pe treaba!

| romeo78 a răspuns:

La Dumnezeu! Chiar atât de naiv sunteți? Stau oameni în izolare și nu primesc nici un rezultat la testul COVID 19. Iar, dumneavoastră vorbiți despre zădărnicirea combaterii. Să fim serioși!
Dumneavoastră, dacă aveți posibilitatea, nu mai frecventați acel loc, iar dacă lucrați, luați concediu sau vă dați demisia.

| SingleForOne a răspuns:

Ignoranța și răutatea stăpânește multă parte din România. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Despre ce vorbesti? Nu inteleg. Daca e covid atunci suni la dsp sau trimiti mail

| think3r a răspuns:

Cu ce te afecteaza pe tine?

| Februar30 a răspuns (pentru think3r):

Contribuie la raspandirea virusului. Daca ma intalnesc cu unul din clienti lui, e posibil sa il iau si eu.

| Celcestietot a răspuns (pentru Februar30):

Sanse extrem de mici sa iei de 2 ori virusul, lasa-l asa.

| Salontanul a răspuns (pentru think3r):

Daca tu nu porti masca si eu port masca, la intalnire, riscul de infectare este mult mai mare decat daca amandoi purtam masca. John Stuart Mill (parintele filozofiei utilitariste: "Libertatea ta se termină acolo unde începe libertatea celuilalt!"
Asta se potriveste si aici. Tu vrei sa fii liber, treaba ta daca te imbolnavesti, dar de ce sa ma imbolnavesti si pe mine?

| CorleoneBaiat a răspuns:

Contribuie la raspandirea virusului. Daca ma intalnesc cu unul din clienti lui, e posibil sa il iau si eu.