| AlexYwn a întrebat:

URGENT!
SALUTARE TPU,
Prietena mea a primit o citație de la politie și în acestea apar următoarele articole : art 25, 260, 261
Puteti sa-mi spuneți despre ce este vorba?
Mulțumesc.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si vrei sa ghicim din ce act normativ sunt articolele respective?
In citatie scrie actul normativ. Spune aceasta si o sa-ti spun ce scrie in acele articole.

| AlexYwn explică (pentru Ioandelasal):

Îmi pare rău, dar nu scrie mai mult de atat, art 260 și 261 și deasupra la 260 este un "25/".

| Ioandelasal a răspuns (pentru AlexYwn):

Fiind citatie de la politie probabil articolele sunt din Codul penal (CP) sau din Codul de Procedura Penala (CPP), ori chiar din ambele, dar ar trebui sa scrie aceasta.
Daca nu scrie sa se intereseze la politie, nu vreau sa scriu ceva gresit.

| AlexYwn explică (pentru Ioandelasal):

Scrie cpp, mulțumesc oricum.

| Ioandelasal a răspuns (pentru AlexYwn):

CPP sau cpp inseamna Codul de procedura penala. Art.260 si 261 se refera la procedura de citare.
In citatie ar trebui sa scrie si calitatea in care este chemata, respectiv suspect, martor, parte civila, etc.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Articolele au legatura doar cu procedura de inmanare a citatiei, nu au legatura cu motivul citarii. Trebuie mers acolo si vazut, eventual insotita de un avocat.