| AlexYwn a întrebat:

Salutare, am primit o citație de la politie.
În conformitate cu prevederile art 260 și art 261 din codul de procedura penala, va înștintam ca la data de... Am procedat la afișarea prezentei, nefiind îndeplinite condițiile de înmânare a soluției,

Am omis datele personale, nr dosarului și locația.
Puteti sa-mi spuneți despre ce ar putea fi?
Mulțumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este doar soluția, un plic în care găsești răspunsul dat de judecător, obligațiile tale, cheltuielile de judecata, dacă s-a clasat dosarul, etc.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este solutie judecatoreasca, ci una a unui procuror sau a politiei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

M-ai dat pe spate cu informațiile tale.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In citatie trebuie sa fie inscrisa si calitatea in care esti chemat, respectiv suspect, martor, etc.
Articolele respective se refera doar la procedura de citare si nu la motivul citarii. Daca tu nu stii noi nu avem cum sti.

| darrio2007 a răspuns:

Mergi la Politie in data respectiva si vei afla. Degeaba nu te cheama.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De unde sa stim noi despre ce e vorba?
Mergi la politie cand ai fost chemat si vei afla.

| sierra1 a răspuns:

Surprize-surprize, să ne spui și nouă ce-a fost!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu putem ști despre ce ar putea fi vorba.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Conform legislatiei, solutiile penale se inmaneaza personal sub semnatura. Daca persoana nu este gasita, plicul cu solutia este inapoiat in aceiasi zi sau in ziua urmatoare, la instanta sau la organul de cercetare penala (de unde a fost emisa).
Ceea ce ai gasit tu este o instiintare sa mergi la politie sa ridici solutia. Inseamna ca ai fost cercetat penal ca urmare a unei plangeri sau tu ai facut vreo plangere penala.
Afli doar la politie care-i problema.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Pentru cei care au dat diferite interpretari: este solutia data in urma unei cercetari, de regula de NUP sau SUP, conform art. 10, 242, 243 si 249 C.pr.p.
Daca vine de la politie nu este nici o solutie de la judecator. Hotararile judecatoresti nu le difuzeaza politia, nici chiar cele penale.