| Flavianadx a întrebat:

Va considerati milostivi? Dati bani cersetorilor? Daca da, cat?
Eram ieri prin centrul vechi si trece un tip imbracat mai ponosit. Imi cere niste bani, intr-o engleza cu accent de italian. Ii dau 1 leu si e dezamagit... ma intreaba cat inseamna in euro. Imi cere mai mult, il refuz si pleaca sa ceara si de la altii. M-am gandit ca nu e tocmai normal sa fie nemultumit, de vreme ce nu ofera nimic in schimb pentru banii primiti.

De fapt de multe ori cersetorii sunt nemultumiti de cat primesc si cer mai mult. Ce faceti atunci? Dati mai mult? Refuzati? Ce le spuneti?

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Aia o duc mai bine ca noi, asigurat 300 de ron fac pe zi, nu da nimic

| Flavianadx explică (pentru RAY):

In Ro? n-as crede. poate doar cei cu experienta...

| Salontanul a răspuns (pentru Flavianadx):

In Salonta (orasul de la care imi trag numele) era un cersetor care era poreclit "Jan Mare" (dupa actorul Jan Marais). Ii dadeam bani avand un handicap si imi era mila de el (a murit Dumnezeu sa-l ierte!). O prietena care lucra la banca mi-a spus ca-s fraier. "Jan Mare" avea bani de-o casa. Nu mi-a spus cati dar mi-a zis: "Nicule! Are bani de-si poate cumparea o casa si tu ii dai de pomana?".
De atunci nu m, ai dau decat celor ce vad ca au handicap mental.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Va considerati milostivi? Nu.
Dati bani cersetorilor? Foarte rar.
Daca da, cat? 1- 5 lei.

| Drimmero a răspuns:

Nu mai dati bani cersetorilor ca au mai multi bani decat voi, stati voi fara grija ca e tactica veche. Cand le dati 1-5 lei va injura si cel mai probabil zic in gand ''ce saracii sunt astia'', au vile, masini si bani pusi in conturi in majoritatea cazurilor, iar tu nu vei da 2 bani pe el cand il vezi amarat, dar realitatea sta altfel.

Sunt milos dar la cersetori nu dau, ma fac ca nu-i vad, dau la cine stiu eu ca e amarat, atunci le dau mancare, de imbracat, etc.

| Flavianadx explică (pentru Drimmero):

Exagerezi... daca cersetorii ar avea vile, masini, conturi pentru ce ar mai cersi? Nu ar investi, nu ar face afaceri? N-ar castiga mai mult in felul asta decat pe strazi?

| Yuoia a răspuns (pentru Flavianadx):

"Nu ar investi, nu ar face afaceri?"
Nu. Pentru ca nu le place munca. Pentru afaceri, trebuie sa-ti storci mintea si sa pui osul la munca. E mai usor si fara risc sa cersesti. Nici taxe nu platesti.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu sunt sigur ca a da bani cersetorilor inseamna sa fim milostivi. Sau poate nu inteleg eu bine acest sens.

Dar daca este sa ii dau cuiva, ii dau cat vreau eu, indiferent ce ar zice.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu dau bani cersetorilor decat extrem de rar. In 99% din cazuri, in spatele celor cu mina intinsa sunt niste mafioti cu vile si masini de sute de mii de euro. Cersetorii, biserica, aia cu cate un dosar in care imi arata o poza de copil... 99% sansa sa fie teapa. Fie donez direct unei cauze/persoane care stiu ca nu va arunca banii aia pe geam (Casa Share, preotul Dan Damaschin - da, oroare si groaza, ateul si anti-crestinul de mine doneaza unui preot si inca unul ortodox, ASUR, alte cauze despre care aflu, punctual). Pe strada, in cel mai rau caz daca e copil/batrin care pare rupt ma ofer sa ii iau ceva de mincare. Daca nu vrea, il bag in aia a ma-si de nemernic. De cersit cersesti de foame, nu ca nu ai bani. Si eu uneori nu am bani, dar nu cersesc.

| Fatamuntilor a răspuns:

NICIODATA bani!
Le cumpar ceva, un covrig, o paine, un fruct, un dulce daca e vorba de un copil.Si nici asa.Dau doar la batrani sau copii.
Povestea o prietena ca cineva ii ceruse bani.Dar a fost pus sa mature sau sa sape un sant.Si nu vrut.
Sau am am vazutin urma cu vreo 4-5 ani un copilas de vreo 10 ani vanzand plasturi in parcare la Kauland.La un moment dat un barbat s-a apropiat de copil l-a prins de mana si l-a intrebat cat a facut, Clar ca pus sa faca asta!
NU dati bani cersetorilor.Ar putea sa faca multi bani ca noi.
De alfel cersetoria este interzisa de lege.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da. Nu. Le zic JET. Voi țineți oamenii ăștia în stradă. Din cauza voastră nu caută ajutor serios, o duc prea bine acolo laughing

| Flavianadx explică (pentru supadeceapa):

Pai unde sa caute ajutor? Poate sunt homeless si bolnavi. Nu cred ca o duc bine pe strazi. Daca treci noaptea prin centrul Bucurestiului vezi multi care dorm pe strazi.

| supadeceapa a răspuns (pentru Flavianadx):

Ultima dată când am trecut noaptea pe acolo m-a urmărit un cerșetor pe care îl hrănisem o săptămână întreagă de câte ori trecusem pe lângă el. Bine că mă aștepta un taxi. Sunt asociații care se ocupă de ei, sunt centre sociale, sunt soluții. Îi doare-n p.

| mentholinks a răspuns:

Nu dau bani. Pai ce? Eu daca ii cer lu una sa-mi faca oral, crezi ca imi face?! Mai bine e sa dai bani la prostituate.

| Yuoia a răspuns:

Englezii sau italienii au ajuns sa cerseasca in Romania? Si stie ca un leu e putin? Sigur era cersetor?
Nu, nu le dau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă omul acela ajunge sa se umileasca atat de mult incat cere pe strada doar pentru acest lucru merita un bănuț.
Dar daca vine unul sa-mi vanda ochelari de soare si apoi cere un euro, nu-i dau.
Ca sa le tai orice replica de nemultumire cand le dau spun:mai strangi tu si altii.
Sau:in numele Domnului Iisus Hristos.

| troleibuz a răspuns:

Nu se dau bani cersetorilor, cei care faceti asta incurajati cersetoria.

| tudorvolcano a răspuns:

Dacă vrei să faci milostenie, salvează un copil de la avort, adoptă un copil.
Sau ia câteva pungi de orez și făină, du-te într-un sat mai sărac, vezi care are mai mulți copii, și dă-le mâncare să spună bogdaprosti.

Cerșetoria, în ziua de azi, e crimă organizată în mare parte, cu cerșetorii care se împart pe teritorii, cu șefi care gestionează mai multe teritorii și iau contribuții de la cerșetori etc.

| Gligore2000 a răspuns:

Nu generalizez.Ii scanez de fiecare data si in functie de rezultat decid ce trebuie facut.