| Foxie2 a întrebat:

Voi dati bani cersetorilor?

21 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Mnu.

| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Pana acum n-am dat nici un ban.

| Musique a răspuns:

De multe ori îmi iau covrigi când vin acasă (făcând naveta trebuie să mănânc ceva) dar nu pot mânca unul singură. Dacă-mi apare un cerșetor îi dau restul de mâncare și de bani mă folosesc eu.
Mai bine-l hrănești (cât de puțin) decât să-i bagi bani în buzunar.

O seară frumoasă!

| 六兆年と一夜物語 a răspuns:

Când am şi atunci când nu vin ei la mine şi insistă că aşa nu-i cred.

| W3R4 a răspuns:

Nu,pentru ca astfel, îl încurajez să contiunuie chestia cu cerşitul, văzând că dă rezultate, în loc să meargă la muncă, ca un om normal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar celor batrani, pentru ca ei nu mai pot merge la servici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. La muncă cu ei, s-au învățat puturoși!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Pentru ca astia nu merita asa ceva. De ce as ajuta un om care nu produce nimic pe lumea asta? Eu ii las sa putrezeasca pe trotuare.

| trolololo a răspuns:

Mergeam într-o zi la magazin sa iau pâine. In drum m-am întâlnit cu o baba, care mi-a cerut 2 lei. I-am zis ca nu am 2 lei. Nu am mințit-o, nu aveam 2 lei ci 10 big grin. In fine, ajung in magazin iau pâinea, intra baba și se duce direct la vitrina cu alcoolice și își ia bere. big grin

NU DAȚI BANI LA CERȘETORI ȘI BĂTRÂNI PE STRADA. CÂȘTIGĂ MAI MULTI BANI DECÂT VOI. DACĂ NU AR CÂȘTIGA AR MURI DE FOAME.

| LivingLouder a răspuns:

Nu pentru ca stiu ca unii au de fapt bani si o viata decenta

| Negoiu a răspuns:

Depinde,de obicei nu!

| LiviuAlexoiu a răspuns:

Mie mi se rupe inima cand ii vad dar nu prea am bani mereu la mine. Totul e acasa :c

| ℓσяєภยş a răspuns:

Nu.

| justmebi a răspuns:

Copiilor si batranilor, da happy mi se pare ok ca uneori sa dau 5 lei cersetorilor(care probabil au mai multa nevoie de ei ca mine) decat sa-mi iau eu o bere big grin

| VreauMiere a răspuns:

Cel mai mult am dat 1, 5 lei, nu este o avere dar mai tarziu l-am vazut cu tigarea in gura! De atunci nu mai dau nici macar 1 ban.

| Lynnfield a răspuns (pentru VreauMiere):

Normal, nu ar fi trebuit ca uni să ceară clorlalţi nimic, normal nici tu nu ar fi trebuit să ai mult decat ei, dacă toţi ar fi avut boni doar pentru mancare nu ar mai fi existat cerşători, ce contează ce cumpară, ţigări sau alcool, aşa nici tu nu ar fi trebuit să dai bani pe benzină şi să ai maşină (dacă ai). Ce te face sa crezi tu că eşti mai sus decat ei pentru că din ceea ce vad eu şi prin ceea ce spui tu prin Nick-ul tau "VreauMiere" nu cred că trebuie să mai subliniez deşi o fac spunand asta, înseamnă cerşătorie deşi nu este pentru a o mănca că îti este foame ci pentru a o folosi în scopuri sexuale pentru lins sau lubrefiant. Contează cand îti cere cineva ceva daca dai sau nu la asta se referă şi întrebarea, restul sunt predexte pentru a nu o face!

| Foxie2 explică (pentru Lynnfield):

Cand ai bani de mancare si o viata decenta, iti permiti sa dai bani si pe benzina si pe tigari si pe ce ti se nazare tie, dar cand n-ai nimic si stai pe strada, mi se pare normal sa-ti iei ceva de imbracat, de mancare sau sa-i strangi sa stiu eu ce sa faci cu ei.

Nu cred ca tu ii dai banii omului aluia cu scopu sa-si cumpere vreun drog. Daca ai sti asta nu i-ai mai da. (sau poate ca tu, da) eu sincer nu.

| AlexBytheway a răspuns:

Da

| justyoanna007 a răspuns:

Da

| nicegirl97 a răspuns:

Nu, si mie imi trebuielaughing