| 4evergentleman a întrebat:

Va izbucni un război între China și Taiwan? Daca da.ce va presupune acest lucru?
Sau ce credeți că se va întâmpla în viitor? Deja au luat-o preturile la alimente razna nu mai e de trăit,parca nu ar fi o mare pierdere să izbucnească al treilea război,o sa ajungem sa mâncăm cu porția in ritmul asta cu inflația, războiul și ce se mai petrece! Ziceau că ieftinesc lactatele cu 20%, vad că nimic nu s-a schimbat.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil ca nu va izbucni, China e pe o mare crestere economica si nu cred ca vor sa riste asta cu restul omenirii. Daca aveau chef de razboi aveau deja prilejul odata cu cel inceput de Rusia. Parere mea.

Sa iti doresti un razboi mondial pentru ca e scumpa mancare? Misto. Mai bine mananca sobolani nu?

Da, lactatele se vor ieftini incepand de saptamana viitoare in functie de stocurile magazinelor.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este greu de spus, dar nu cred ca o sa fie razboi.
Si inflatia nu este in totalitate din cauza razboiului, alte cauze sunt importante, de altfel sunt crize ciclice, amintesc numai de penultima, cea din 2008-2010.

| RAY a răspuns:

Sunt tot barfe americane,america este raul in lumea asta,stiu doar sa creeze haos,foamete, crime, sclavie, chinezi sunt pasnici, harnici

| 4evergentleman explică (pentru RAY):

Cum sunt pașnici că din wuhan a venit haosul cu covid, cu toate că mai multe nații au lucrat la acest virus artificial dar guvernul și-a pus amprenta, s-au jucat cu arme chimice sau biologice, plus că de la lilieci a provenit și virusul anterior, mănâncă numai scârboșenii

| RAY a răspuns (pentru 4evergentleman):

Dovedeste ceea ce ai afirmat, nici un studiu nu a dovedit asa ceva, sunt barfe americane

| 4evergentleman explică (pentru RAY):

Au laboratoare chimice acolo

| RAY a răspuns (pentru 4evergentleman):

Americani au peste tot in lume, normal ca au, orice natie are, vezi cate experimente au facut pe propi lor popor, citeste

| Freya1 a răspuns:

Câteodată te gândești ca mai bine ar fi dacă ar da o data un război din asta mondial sa o luam toți de la 0, ca să înțelegem în mod egal ce inseamna prețul x la mâncarea y.
Ca în ziua de azi sa prea inbuiecit lumea și nu mai tine socoteala de cheltuieli, munca...

| anonim3247 a răspuns:

Produsele nu se ieftinesc că după aia trebuie să ieftinească toți.

| Andreea99911818181 a răspuns:

Si cu cat crezi ca ieftineste laptele? Cu 1 leu? Sa fim seriosi. Preturile sunt in functie de magazinul pe care il alegi. Intr adevar daca mananci somon zi de zi s-ar putea sa iti ia portofelul razna dar unele alimente se pot cumpara indiferent de cat se plang oamenii. Pana la urma totul e scump.

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru Andreea99911818181):

Daca mergi la supermarketuri gen Cora din mall uri, e logic ca au luat o razna alimentele. Costa 50 de lei 10 crenwursti laughing Despre ce vorbim?! Eu fac cumparaturi de la Lidl si penny, Auchan. Au preturi ok in comparatie cu altele si gasesti din toate. Si pentru buzunarul tau, si pentru buzunarul alora cu bani. Un lenor il gasesti la 50 de ron dar si la 10 ron. Pentru toate buzunarele