| blablablab a întrebat:

VA ROG AJUTOR! E cineva din Anglia aici? M-au sunat si m-au tinut 5 ore la telefon vreo 10 oameni cred cu 10numeere zicandu-mi ca am nu stiu ce ilegalitate facuta, mi-au dat n conturi in care sa transfer bani, m-au bagat pe siteuri cu bitcoin zicandu-le ca nu am toata suma, chestia e ca ajunsesem la 400 de lire si mi i-au luat si pe aia, putin cate putin si chestia e ciudata rau, le-am zis daca pot face imprumut bancar s-o terminam si au zis nu, ca vor pune multe intrebari si cazul e confidential (cand m-au sunat m-au intrebat daca vreau sa fie confidential sau sa-l fac public la stiri, social media etc si am zis confidential). Mi-au zis sa gasesc sa ma imprumut de la un prieten ceva (atentie... fara de la partener cica nu stiu de ce), au tinut-o foarte tare sa nu zic la nimeni ca cica ma aresteaza si pentru asta, scriind mesajul asta m-a sunat iar un baiat de la ei zicandu-mi ca am ceva ilegalitati blabla si le-am zis ca deja am dat bani si etc si ce am scris mai sus si a zis ca poate mi-au gresit numele si e altcineva cu ilegalitatea asta si ca verifica SI NICI NU M-A MAI SUNAT INAPOI. Poate o fi vazut ca am fost fraierita deja si nu mai am ce le da, m-am uitat pe net la scamatorii de genul si se aseamana foarte mult, ca cica ameninta cu arestarea si nu mai stiu ce am citit acolo..acum nu stiu ce sa cred ca sunt doar o fata simpla care muncesc singura pe ban cinstit si nu fac nimic prostii de genul ca ma tem uite exact de chestii de genul. Am stat departe de ce ar putea cauza contact cu politia si neliniste. Cand am luat contractul cu firma ei verifica cazierul si din moment ce mi-au dat contractul il am curat cazierul de aia imi si creeaza dubii. dar daca cineva mi-a luat actele si a facut ceva? Sunt foarte atenta si protectiva cu lucrurile importante si le tin sigur dar mereu lasa loc de "si daca totusi?".Ei spun ca e refundabil, toti banii AAA si despre asta scria pe net ca cica dau mesaje ca iti da refund. E ciudata rau treaba, oare chiar ma aflu printre persoanele care si-au luat teapa? Ma gandesc ca daca chiar ar fi reala nu mi-ar fi dat n conturi cu nume si sume diferite sa le trimit, era o institutie si punct, ca la amenzi sad acum va dati seama ca nu stiu ce sa fac, sunt altii cu imprumuturi bancare neplatite de ani si nu ii mai baga nimeni DIRECT la inchisoare daca se duc sa ii intrebe "mai nene ce zice in cazierul meu?" Nu judecati, puneti-va in situatie sa va sune cineva deodata de la stat cica precum ati avea mandat de arestare... SAU ma rog ca va aresteaza ca nu v-ati platit taxele la stat corespunzator, despre asta ar fi vorba

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Chiar esti printre persoanele tepuite. Chiar atat de naiva esti?
Nu mai da nimic, du-te si depune plangere la politie.

| blablablab explică (pentru Ioandelasal):

Ideea e ca am un cumnat care se pricepe la de astea, bine, nu intelege ca il laud, doar zic ca e un nenorocit de om si m as astepta din partea lui ca dupa cum am zis, am grija mare de acte ca am mai auzit de astea..cica ma suna maine dimineata altul, astept si vad si ma duc la politie, pe o parte de asta am crezut, din cauza cumnatului meu( nu vorbesc cu el nu nimic, am vazut cine e si uite tocmai de d astea stau departe de el)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă te sună din ăștia, inchide imediat și blochează numărul.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti fată sau baiat? Si ce varsta ai?

| blablablab explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt fata, am 22 dar ce relevanta are?

| doctorandus a răspuns:

Să știi că la nicio poliție din lume nu poți plăti amenda cu Bitcoin, Ethereum sau alte prostii (PayPal, Paysafecard).

| NicolaeP a răspuns:

Este teapa. Nimeni nu te suna sa iti dea n conturi sa plătești taxele. Nu le da nimic

| Razvan1205 a răspuns:

Da, e un scam cunoscut. Caută și pe Youtube, sunt multe cazuri.

Data viitoare dacă îți cere cineva plata în bitcoin, să fii suspicioasă, e plin de țepe cu crypto: https://criptomonede.info/......-de-scams/