| PascutAlin1997 a întrebat:

Va rog frumos sa imi raspundeti repede de tot. Vreau sa merg in Spania si sunt minor TATAL meu e acolo si vreau sa merg in preuna cu MAMA mea. Tatal meu are nevoie de buletinul meu, certificat de nastere, buletinul mamei si certificatul de casatorie al lor? (nu am pe cine sa trimit copiile serox e destul doar sa le tirmit pe e-mail datele noastre?)

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Le poti trimite scanate pe e- mail.Presupun ca ai nevoie de o declaratie notariala din partea tatalui pentru a putea sa iesi din Romania insotit de catre mama ta. In cazul acesta, tatal tau poate face aceasta declaratie notariala la Ambasada sau Consulatul Romaniei in Spania --- vezi aici confirmarea informatiei("Autentificare procuri si declaratii"):http://madrid.mae.ro/node/259
Pentru o declaratie notariala, tatal tau are nevoie de:
* actul sau de identitate(carte de identitate sau un pasaport)
*seria/ numar a cartii de identitate (sau numarul pasaportului) a ta si a mamei care te insoteste.

Modelul declaratiei notariale il gasesti pe site-ul Politiei de frontiera (http://www.politiadefrontiera.ro/) urmand pasii: "conditii de calatorie"->"cetateni romani"->"conditii de iesire din tara pentru cetateni romani minori"( modelul, in format pdf, il gasesti in josul paginii)

2 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Nu, nu le poti trimite scanate prin e-mail.
Trebuiesc originalele sau copii legalizate la notar.

| PascutAlin1997 explică:

Dar daca le trimit pe cineva seroxate nu se se poate?