| Slashslam a întrebat:

Este adevarat ca radarul inregistreaza viteza cu 10 km mai putin?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu, radarul inregistreaza viteza reala, cu o eroare mica, de 2-3 km in plus sau in minus.
Insa in Romania, marja de eroare dintre limita si viteza de la care poti fi amendat este de 10 km/h.
Ca urmare, daca tu circuli cu 59km/h intr-o zona unde limita este 50, nu vei fi amendat, desi pe radar ai o viteza peste limita legala. De la 60-61 vei fi amendat, desi, daca dai de politisti de treaba, pana pe la 65 km/h, si in functie de conditiile in care circulai, poti scapa doar cu avertisment.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Chestia e ca vitezometrul masinii te fraiereste cu 10 km, daca tu vezi ca e pe 80 km cand mergi in realitate mergi cu 70 km, de aia se poate depasi viteza legala cu 10 km ca sa fie viteza reala in mers.

| darrio2007 a răspuns:

Nu.

| Vektor a răspuns:

Nope