Întrebare recomandată | elisadaia a întrebat:

Va rog sa ma ajutati,verisorul meu a stat in Italia si nu a primit alocatie, acum aici nu i se aproba alocatia unde sa sunam, am facut toate actele dar ei nu cred ca nu a primit chiar cu actele in mana.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce acte a facut si cine nu crede, fii mai explicita si o sa-ti dau un raspuns concret.

| anutatuca a răspuns:

Du-te si intreaba la posta cred nu stiu
Sper sa te descurci:*

| elisadaia explică:

Pai bunica mea nu se prea descuraca singura si mi-a zis ca a trebuit sa se duca la sfat sa ii faca un dosar cu mai multe acte.In dosar au fost toate actele pe care i-au fost cerute dar cei de la judet i-au respins dosarul acum se va duce personal la Resita ca sa vada ce nu a fost bun deoarece in Romania pana nu faci mai multe drumuri nu se rezolva.Precizez ca parinti lui nu au rezidenta si nici nu se punea problema de a primi alocatie acolo.

| Ioandelasal a răspuns (pentru elisadaia):

De obtinerea alocatiei trebuie sa se ocupe un parinte, acesta trebuie sa depuna si sa semneze cererea. Se poate ocupa si o alta persoana dar numai daca este imputernicita expres, printr-o procura speciala facuta la un notar public. Se poate ca din acest motiv nu i-au primit dosarul.
In orice caz sa mearga la Agentia pentru Plati si Inspectie Sociala din centrul de judet, acestia aproba alocatia.