| jasmina a întrebat:

Va rog sa ma informati despre concediul prenatal, ce suma se primeste si care sunt demersurile? Concediul de odihna se poate scoate inainte de prenatal?

Răspuns Câştigător
| cribus a răspuns:

Eu am nascut anul trecut, suma ce o primesti depinde de firma la care lucrezi, poti ramane acasa de la 7 luni si ai nu sunt sigura cum e acum eu stiam 126 de zile(stie medicul de familie sa-l intrebi)si trebuie sa duci concediu medical in fiecare luna pentru cele 126 de zile. dupa ce nasti ...si mergi la primarie sa inregistrezi copilul o sa-ti spuna ei unde sa mergi pentru alocatie si indemnizatie.

2 răspunsuri:
| csintalan a răspuns:

...depinde de la caz la caz, bugetari asa, ...alti altcumva, ...partoni cateodata nici cum,.

| yadora a răspuns:

Depinde unde lucrezi, fiindca daca esti la patron, lucrurile se schimba un pic- nu stiu exact dar ma voi interesa; pe cand la stat, salariul e 85% din cel de baza si inainte de a naste trebuie sa iti iei concediul de odihna si in total pana la postnatal trebuie sa iti mai iei 140 de zile.