| alexRE a întrebat:

Va rog sa-mi dati un sinonim la termenul de "fond de comert".
Trbuie sa gasesc o legatura intre acest termen si internet, si nu gasesc nimic!

2 răspunsuri:
| ledzeppelin a răspuns:

Fondul de comert e o anumita suma pe care o ai parca

| AdrianStanciu a răspuns:

Fondul de comert este un ansamblu de bunuri mobile si imobile, corporale si incorporale pe care un comerciant le afecteaza desfasurarii unei activitati comerciale, in scopul atragerii clienteli si, implicit, obtinerii de profit.
Bunuri materiale: imobilul in care se exercita comertul daca e proprietate al comerciantului, masini unelte, instalatii, marfuri, ambalaje, mobilier, materii prime, stocuri de combustibil.

Bunuri incorporale: dreptul asupra numelui comercial, asupra emblemei, asupra marcilor de fabrica, a brevetelor de inventii, dreptul de autor, dreptul asupra clientelei.

Poate te ajuta. N-am inteles ce fel de legatura vrei sa faci intre cei doi termeni.