Întrebare recomandată | agent007u a întrebat:

Va salut! Am si eu nevoie de un sfat, de o parere. Avem următoarea situație. Exista o suprafață de teren care aparține CFR-ului. Pe această suprafață sunt construite mai multe case, de aproximativ 20 de ani. Persoanele care locuiesc în aceste case nu au acte pe pământ, niciun fel de document. Au fost la sediul CFR, au cerut sa li se faca acte, exista o procedură prin licitație, dar CFR-ul refuză de fiecare dată sau spune ca-i va contacta, in timp ce vinde pământ la 5 metri distanță de casele lor. Persoanele care vor sa-si faca acte pe acest pământ (închiriere), sa plateasca impozit si toate cele, ce pot face in acest caz? Cui i se pot adresa?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pot adresa conducerii centrale a CFR si apoi Ministrului Transporturilor solicitand sa le fie vandut terenul aferent casei ori sa fie dat in concesiune.
Daca nu se rezolva asa nu-l pot obtine in alt mod, nici macar prin uzucapiune, avand in vedere ca terenul respectiv este proprietate publica.
Conform Codului civil, citez:
"ART. 861. Caracterele dreptului de proprietate publică
  (1) Bunurile proprietate publică sunt inalienabile, imprescriptibile şi insesizabile.
  (2) Proprietatea asupra acestor bunuri nu se stinge prin neuz şi nu poate fi dobândită de terţi prin uzucapiune sau, după caz, prin posesia de bună-credinţă asupra bunurilor mobile.
  (3) În condiţiile legii, bunurile proprietate publică pot fi date în administrare sau în folosinţă şi pot fi concesionate ori închiriate."

| nevermatch a răspuns:

Bună, instanței civile printr-o actiune in uzucapiune, dar nu pentru inchiriere(nu e posibil), ci chiar pentru dobandirea proprietatii. (dacă se vând terenuri eu înțeleg că se află în domeniul privat)