| valentin16hz a întrebat:

Va salut cu respect, am si eu o problema si vreau sa ma consult cu dumneavoastra.
Mama mea nu ma primeste in casa, ea fiind proprietara casei cu clauze sa o ingrijeasca pe bunica mea pana aceasta va inceta din viata.
Eu am buletin la acea adresa, deci prin urmare sunt luat in spatiu precum ca locuiesc acolo, insa politia spune ca nu am dreptul sa locuiesc daca proprietarul, adica mama mea nu este de acord.
Vreau sa-mi cer dreptul de copil, ce este de facut in aceasta situatie?
Va multumesc din suflet!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiind major (banuiesc ca vreo 24 de ani, din ce spui intr-o postare) nu ai un drept locativ in casa mamei, cu exceptia cazului ca urmezi studii, atunci parintii ar fi obligati sa te intretina, dar nu mai mult de 26 de ani.
Asadar este corect si legal ce ti-a spus politistul.
Si banuiesc ca nu esti tocmai usa de biserica, probabil de aceea ai fost dat afara din casa.

Bula
| Bula a răspuns:

Mama ta este proprietara, daca are apartamentul trecut pe numele ei, chiar si daca bunica poate locui acolo (cu clauza de uzufruct viager).
Daca tu esti inca minor, atunci mama ta este obligata prin lege sa-ti asigure conditiile de trai, inclusiv locuinta.
Daca esti deja major, atunci mama ta are dreptul de a-ti retrage acordul pentru resedinta, ceea ce inseamna ca trebuie sa-ti gasesti alt proprietar care te ia in locuinta (pentru buletin).

| valentin16hz explică (pentru Bula):

Deci nu am dreptul sa locuiesc la adresa din buletin? Pai atunci de ce figurez ca mai locuiesc acolo si sunt in spatiu cu buletin de aproape 10 ani.

| Bula a răspuns (pentru valentin16hz):

Persoana care ti-a dat acordul sa poti locui in aceea casa si-a retras acordul sau nu-si mai da acordul (nu este obligat sa primeasca pe cineva in proprietatea sa, chiar daca-i este ruda de gradul 1, dar major).

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

"Mama mea nu ma primeste in casă"

Nu fără un motiv întemeiat!
Cere-ți iertare, respectă-ți mama și situatia se va rezolva in favoarea ta. Dacă nu, vei îngroșa rândurile boschetarilor.

| johnnny123 a răspuns:

Ce drepturi "de copil" vrei sa-ti ceri din moment ce esti major?
Faptul ca ai buletin la acea adresa nu inseamna ca ai si dreptul sa locuiesti acolo daca proprietarul nu vrea sa te primeasca.

Tu in loc sa-ti rezolvi problemele cu mama ta te duci la politie sa te plangi ca nu ti se respecta drepturile pe care in realitate nu le ai.

| Zuzu1991 a răspuns:

Daca esti major... BINE ITI FACE!
si, nu ai nici un drept, descurca-te in viata si nu mai trai pe spatele parintilor

| al0o0o0 a răspuns:

Cati ani ai?