| Redd00 a întrebat:

URGENT! Saptmana viitoare am programare pentru a face un nou buletin deoarece imi expira intr-o luna.
Adresa de domiciliu ramane acceai, a parintilor insa problema este ca proprietarul(tatal meu) este plecat in strainatate. Am fost la primaria unde am domiciliu, mi-au dat o adeverinta, de acolo am mers la politie si mi-au dat o fisa precum ca vreau sa imi pastrez domiciliu acolo si este de acord tatal meu.
Cand voi mergi saptmana viitoare la programarea pe care o am pentru a face un nou buletin neaparat trebuie sa fie propritarul casei? Sau daca am acel document de la politie precum ca tatal ma ia in spariu este in regula?
Astept rapsunsuri de la voi, multumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus nu trebuie sa fie prezent proprietarul locuintei de domiciliu, adeverinta de la politie inlocuieste prezenta proprietarului, avand in vedere prevederile OUG 97/2005, privind evidenţa, domiciliul, reşedinţa şi actele de identitate ale cetăţenilor români, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 28
  (1) Dovada adresei de domiciliu se poate face cu:
  a) acte încheiate în condiţiile de validitate prevăzute de legislaţia română în vigoare, privind titlul locativ;
  b) declaraţia scrisă a găzduitorului, persoană fizică sau persoană juridică, de primire în spaţiu, însoţită de unul dintre documentele prevăzute la lit. a) sau, după caz, la lit. d);
  c) declaraţia pe propria răspundere a solicitantului, însoţită de nota de verificare a poliţistului de ordine publică, prin care se certifică existenţa unui imobil cu destinaţie de locuinţă şi faptul că solicitantul locuieşte efectiv la adresa declarată, pentru persoana fizică ce nu poate prezenta documentele prevăzute la lit. a) şi b);"