| Mariansandu a întrebat:

Va salut dragi prieteni. Vin si eu cu o curiozitate, am lucrat intr-o firma 2 luni iar in acest timp am pus totul pe picioare. In timpul acestor doua luni angajatorul m-a tot dus cu zaharelul cu cartea de munca ( Stai ca nu poate x, mai asteapta, da o facem, saptamana viitoare etc ) si ne-am inteles de la bun inceput despre suma x ca remuneratie dar se pare ca au gasit pe cienva care lucreaza mai ieftin si am inteles idea dar din partea angajatorului lipsa carte de munca si lipsa bani dupa doua luni de tras ba chiar mi-a spus ca imi da doua suturi in fund si ca nu mai vad niciun ban ca el nu vrea sa plateasca. ce demersuri legalte pot face in acest sens? la cine sa reclam? ce sa fac? tin sa mentionez ca am dovezi cu ce am lucrat pe perioada respectiva si evidenta la produsele vandute.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti reclama la ITM si apoi, daca nu se rezolva, sa dai angajatorul in judecata.

| Amimanera a răspuns:

La ITM se rezolva rapid.
Nici nu o sa-si dea seama ce l-a lovit.
Doar amenda este de 5000Euro ca nu ti-a facut carte de munca din prima zi.