| LanguageMaster a întrebat:

Vânătorii ca şi deținători de arme sunt considerați de lege civili?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Faptul ca sunt vanatori nu le acorda o alta calificare decat le acorda profesia/ocupatia fiecaruia.
Vanatorii pot fi civili, militari, politisti, etc, in functie de profesia/ocupatia lor.

2 răspunsuri:
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Tot ce nu face parte din armată, politie, jandarmerie, si pompieri ( aici nu sunt sigur) sunt considerați civili.

| HappinessForever a răspuns:

Nu...sunt considerati "Sherminatori". Ce legatura are? Vanatoarea e un hobby, o pasiune, daca tie spre ex iti place sa merg la curse de masini, unele pers se relaxeaza mergand la vanatoare. Pentru asta platesc niste taxe, dau examene sa obtina permisul de portarma...etc