| Roger43 a întrebat:

Vara asta vreau sa muncesc, dar am vârstă de 16 si am inteles ca trebuie sa aduc o declarație de la părinții mei. Vreau sa stiu si eu ce trebuie scris in declaratia aia

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai implinit deja 16 ani te poti angaja singur, nu este nevoie de declaratia parintilor.
Conform Codului muncii, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
Art.13.(1)Persoana fizicã dobândeşte capacitate de muncã la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizicã poate încheia un contract de muncã în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul pãrinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activitãţi potrivite cu dezvoltarea fizicã, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacã astfel nu îi sunt periclitate sãnãtatea, dezvoltarea şi pregãtirea profesionalã."

| Ionut58282856 a răspuns:

Si eu am muncit chiar in timpul scolii si nu am dus nici o declaratie, poti muncii oricand nu esti in timpul scolii iar daca iti trebuie vreo declaratie iti vor cere angajatorii dar stai linistit. La 16 ani poti lucra la munca care e considerata usoara-medie la dificultate. Eu nu am adus nici macar ceva sa confirme ca am 8clase. Cine ti-a spus a auzit de undeva dar a auzit aiurea. Funda? happy si succes

| Ionut58282856 a răspuns:

Si eu am muncit chiar in timpul scolii si nu am dus nici o declaratie, poti muncii oricand nu esti in timpul scolii iar daca iti trebuie vreo declaratie iti vor cere angajatorii dar stai linistit. La 16 ani poti lucra la munca care e considerata usoara-medie la dificultate. Eu nu am adus nici macar ceva sa confirme ca am 8clase. Cine ti-a spus a auzit de undeva dar a auzit aiurea. Funda? happy si succes
Habar nu am daca s-a trimis de doua ori dar nu imi apare raspunsul