| KiszMy a întrebat:

Vi se pare corect ca o persoană care nu a cotizat deloc la fondul de asigurări sociale să primească o indemnizație socială?
În cazul în care o persoană primește indemnizație, fiind considerată handicapată din naștere, ar trebui ca această sumă de bani să se scadă din pensia părinților pentru limită de vârstă. Indemnizațiile de handicap ar trebui să se acorde pe principiul contributivității, la fel ca celelalte indemnizații sociale (șomaj, maternitate,...). Trăim totuși într-o țară capitalistă, nu socialistă!

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu are legatura chestia asta cu sistemul de guvernamant, mai degraba are legatura cu societatea umana in ansamblu.Deci oriunde se procedeaza inn felu asta pentru ca au fost unia care au tipat suntem oameni nu animale si uite asa astia sanatosi platesc sa tina pe unia cu defete din nastere.De vina cine este? Societatea, legile care sau dat si care asa cum si tu spui nu-s corecte, nu-i logic ca cei sanatosi sa suporte niste oameni nascuti fara voia lor cu defecte.In orice tara cai capitalista cai dictatura sau ce-o fi se aplica aceast ajutor, care este platit de toti cei care muncim.Asa au considerat unia ca e bine.Tu si eu ca de altfel consideram ca nu este bine.Mai bine ar fi fost ca sistemu sa nu permita nasterea acestor oameni nevinovati. Dara rolul sau factoru care a decis pana la urma a fost cred eu biserica, religia care a sarit ca arsa cum sa nu ajuti, cum sa omori un embrion ca aia e fiinta bla bla. Dara sistemul ar putea prevenii aceste sarcini si aparitie nedorita, ca pana la urma sa fim seriosi, ce bucurie are un parinte care da nastere unui copil cu defecte? Sau ce avantaje are societatea ca trebuie sa sustina ceva persoane de genul asta? Inainte si poate ca si acum este scris undeva sau cel putin era cunoscut ca medicii trebuie sa informeze viitori parinti in cazul in care aveau informatii ca un viitor copil ar putea avea defecte, sau daca se stia ca aprintii sau unu din ei are ceva genentic i se atragea atentia sa nu faca copii.Nu stiu daca exista o lege in sensu sa interzica dara sigur n-a existat o astfel de lege. Dupa mine mai degraba asa ar fi trebuie sa se procedeze, sa se interzica conceptia de copii in czul persoanelor care au diverse boli genetice.Saracii copii aia nascuti asa ce vina au ei? Pe parinti ar trebui sai elimina, ca ala e ditai omu matur si batut cu parul in cap, nu pricepe ca e greu si nefericit pentru oricine sa se ajunga la asa ceva.Cunosc persoane f apropiate care au nascut asa copil, medicii au avertizato ca copilu o sa fie defetuos dara ea lasa ca poate o sa fie bine, bineinteles cu religia cat china in capu ala sec si acum cum ai zis tu statu ii acorda asistenta.Pai du-te ba frate la jalea, du-te te iau si te a runc in mare tuti mata de femeie idioata care esti laughing pai adica iti zic stai linistita si tu las co fi bine.In sf ce am zis n-a fost deloc bine copilu ala autist, ea mai are inca vreo 4-5 copii sanatosi, deci sistemu e de vina ca li se permite astor oameni sa faca ce vor.Ce am spus eu sa si se intampla in Italia in America oriunde, deci nu-i vorba de capitalist de socialism.
Cazul in care sa ajuns sa ai handicap din accidente de munca de mai stiu eu a dat careva peste tine da aia e normal sa primesti un ajutor ceara daca nu ai contribuit.De ce? Pt ca societatea te adus acolo ceara daca tu nu contribuiai, iti duceai singur de girja nu ceresai nimanui nimic, muncesti cu ziua cu cersistu e treaba ta.Eu asa gandesc ca e normal si daca a r fi dupa mine as interzice prin lege pe cei cu boli genetice sa faca copii si pe cele care raman insarcinate si copii sau fatu este depistat cu probleme le oblig sa faca avort.Sincer am vazut copii asa de pana si mama lor le plingeau de mila, se caia ca uite cea facut.Cei care n-au vazut, care nu stiu despre cei vorba o sa zica ba esti animal ba du-te de aici esti prost bla bla laughing deci nu-i bine deloc ca se accepta de catre societate cu sprijinul bisericii care de fapt este tartoru la toate astea, nu-i bine deloc sa se ajunga la asa ceva.
Am batut nitel campii scuze.
Deci sa raspund Nu este corect si nu stiu daca persoanele normale si fara contributii primesc ajutor. Daca primesc e magarie.In america astfel de persoane ajung Homless deci is persoane normale apte de munca, ca nu vor sa munceasca ori sa cotizeze in caz ca lucra undeva nu vad de ce sa primeasca ceva.
Situatia aialanta cred ca am spus mai sus in ce caz se poate acorda in cazuri de accidente
Cazu din nastere se plateste desi eu nu-s de acord.

| KiszMy explică (pentru relian):

Nu sunt de acord cu astfel de interdicții, eu mă refeream la cu totul altceva. Să nu se dea niciun fel de indemnizație fără contribuție, pentru ca toți cetățenii să fie egali. Asta presupune ca handicapurile și cazurile sociale să nu fie recunoscute de către stat, asigurările sociale să fie facultative și private iar cetățenii să aibă aceiași libertate și aceiași răspundere penală.
Cum ar fi ca un altul să-ți interzică ție să procreezi, pentru că e medic? Nu e absurd?
Lăsând la o parte biserica, avortul reprezintă totuși o faptă condamnabilă. Avortul este o faptă de rea-credință, deci o faptă împotriva tuturor. O asemenea faptă este imputabilă numai medicilor, ei sunt cei direct vinovați, cei care implantează suspiciunea în mințile oamenilor, cei care pun capăt unor vieți nevinovate, cei care obțin chiar și venituri din așa ceva.

| relian a răspuns (pentru KiszMy):

Cred ca nu stii ce vorbesti.In primul rand daca o persoana vrea sa faca avort este alegerea ei, nu vii tu sa o condamni.In al doilea rand daca stii ca esti bolnav genetic tu vii sa procreezi? Daca vrei sa faci lucru asta du-te frate in padure laughing acolo stai singur si faci ce vrei, dara nu veni tu sa faci copii cu handicap ca eu sa muncesc pentru ei.Cam asa ceva ar trebuie sa se impuna legi sa interzica nasterea unor oameni cu handicap care vor cadea in grija cui? A mea a alora sanatosi care muncesc, pai ce eu is obligat sa muncesc pentru tine? Iauzi frate ce bine gandesti. Uite ca eu nu-s curios sa muncesc pentru altul.
Referitor la ce spui tu contributii, sa primesti dpoara daca ai contribuit iar gandesti gresit. Daca eu muncesc de un an si are loc un accident de munca, ce fac? Adica gata la gunoi cu mine sau cum?laughing interesanta gandirea ta.Sau eu is homless cum am mai spus ok? Vine unu si da cu masina peste mine, ajung cu handicap si ce fac? Treb sa mi se dea sa mi se asigure toata viata un venit pentru ca eu nu mai ma pot intretine. Daca tu gandesti asa este bine ca nu esti ala care sa faca ceva legi. Legile pe care tu le gandesti is bune pentru astia din RO daca mergi la ei sigur te primesc astia in gasca lor, esti deal lor.laughing

| KiszMy explică (pentru relian):

"Cred ca nu stii ce vorbesti.In primul rand daca o persoana vrea sa faca avort este alegerea ei, nu vii tu sa o condamni.In al doilea rand daca stii ca esti bolnav genetic tu vii sa procreezi?"
Tu ești cel care nu știe ce spune. Ești cumva medic, de știi tu că unii sunt bolnavi genetic? Dacă nu ești medic mai bine abține-te.
Referitor la avort: fiecare persoană are întradevăr dreptul la alegere, dar odată ce a consimțit la conceperea unui copil nu mai are cum să se împotrivească venirii acestuia pe lume. E total contradictoriu, e lipsă de discernământ.

"Daca vrei sa faci lucru asta du-te frate in padure laughing acolo stai singur si faci ce vrei, dara nu veni tu sa faci copii cu handicap ca eu sa muncesc pentru ei.Cam asa ceva ar trebuie sa se impuna legi sa interzica nasterea unor oameni cu handicap care vor cadea in grija cui? A mea a alora sanatosi care muncesc, pai ce eu is obligat sa muncesc pentru tine? Iauzi frate ce bine gandesti. Uite ca eu nu-s curios sa muncesc pentru altul."
Ai interpretat exact pe dos ce am spus eu. Nu sunt de acord ca eu, tu sau altul să plătim pentru unii care chipurile sunt handicapați. Asigurările sociale ar trebui să fie considerate probleme strict personale, deci ar trebui să fie facultative și private. De asta am menționat că nu trăim într-o țară socialistă.

"Referitor la ce spui tu contributii, sa primesti dpoara daca ai contribuit iar gandesti gresit. Daca eu muncesc de un an si are loc un accident de munca, ce fac? Adica gata la gunoi cu mine sau cum? laughing interesanta gandirea ta.Sau eu is homless cum am mai spus ok?"
Îți faci de la început asigurare privată, dacă ești aiurit și crezi că vei face un accident de muncă.

"Vine unu si da cu masina peste mine, ajung cu handicap si ce fac? Treb sa mi se dea sa mi se asigure toata viata un venit pentru ca eu nu mai ma pot intretine."
Da, dar vinovatul trebuie să plătească. De asta spuneam că toți cetățenii ar trebui să aibă răspundere penală.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebare prosteasca, idei prostesti. Mai mult nici nu are rost sa comentez.

| IIIshaneIII a răspuns:

Bai *** daca erai handicapat, si mama ta si tac-tu erau morti, nu mai erai asa inflamat, sunt situatii si situatii nimic nu e perfect, sunt chestii mult mai grave decat faptul ca lacomesti tu la 500lei care primeste pensie un om bolnav