| Alextusent a întrebat:

Vineri am la scoala prima ora sport. Profesorul de sport este si dirigintele meu.Asa ca am parasit sala de curs si m-am dus impreuna cu colegii in sala de sport. Inainte sa incepem ora de sport dirigintele(profesorul de sport) ne-a intrebat pe toti daca avem vreunul telefonul la el. Va dati seama ca nimeni nu a spus ca il are la el, desi erau cativa care il aveau printre care ma numar si eu. Dupa ce s-a terminat cu interogatoriul, dirigintele s-a dus in clasa noastra de curs si nea umblat la fiecare in ghiozdane, si la cei care aveau le-a umblat si in geanta de sport. Tin sa mentionez ca noi nu eram de fata cand a facut asta sau sa ii fi dat voie. Nu a gasit decat 3 telefoane dar de fapt erau mai multe dar nu lea gasit el(tot ascunse prin ghiozdane sau pe ce stiu eu unde).Din toate aceste 3 telefoane 1 era al meu.Un coleg caruia i-a luat telefonul era foarte nervos asa ca s-a dus la dirigite si i-a spus ca mai este un coleg care are telefon. Dirigintele l-a chemat la el in sala si l-a intrebat daca are telefonul la el, a recunoscut ca-l are(asta era a3-a oara cand l-a prins cu tel la scoala).Nu i l-a luat. Dar la mine fiind prima oara cand ma prinde cu telefonul la scoala(eu sunt si cel mai destept si cel mai cuminte din clasa), mi l-a luat. Si nici macar sa fi zis ca mi-l da la sfarsitul orelor, nu, l-a luat acasa la el si nici macar nu stiu daca mi-l da luni inapoi(atunci am ore cu el).

Acum intrebarea mea, vi se pare corect sau cel putin legal ce a facut el, adica sa imi umble in ghiozdan fara permisiunea mea(din cate stiu eu asta se numeste violare de intimitate)? P.S.:Nu mi-a dat nici cartela, nici cardul de memorie din telefon. Si inca o rugaminte vreau si eu un regulament scolar, pentru elevi in care sa vad de ce nu avem voie cu telefoane la scoala. Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar trebui sa vezi ce spune Regulamentul de organizare si functionare al scolii tale, daca este interzis sau nu telefonul in scoala.
Conform Regulamentului scolar aprobat prin Ordinul MECTS nr. 4525/2005, cu md. si compl. ulterioare, este interzisa doar utilizarea telefonului in timpul orelor, citez:
"ART.112.Este interzis elevilor:
i)să utilizeze telefoanele celulare în timpul orelor de curs, al examenelor şi al concursurilor;"
Nu este legal ce a facut profesorul. Spune-le si parintilor si incercati o rezolvare amiabila. Doar daca nu reusiti asa puteti sa-i face reclamatie la director, la ISJ si chiar la politie.

6 răspunsuri:
| raluk27 a răspuns:

Asta cam suna a furt. Exista vreun regulament intern al scolii in care inveti, care sa interzica expres elevilor sa vina la scoala cu telefon mobil? Intr-adevar, nu e corect, dar nici nu e recomandat sa devii un caz sau sa faci scandal. Povesteste-le parintilor despre asta si roaga-i sa te ajute sa rezolvati problema cu dirigintele, pe cale amiabila (cu promisiuni ca nu se va mai repeta, bla bla bla). Daca el reactioneaza in continuare urat, puteti recurge la mijloace legale.(furt=Luarea unui bun mobil din posesia sau detenția altuia, fără consimțământul acestuia, în scopul de a și-l însuși pe nedrept. [1] Conform Codului penal, fapta se pedepsește cu închisoare de la unu la 12 ani.)

| daηă a răspuns:

Nu mi se pare corect deloc. Profesoul meu de sport nu spune nimic dacă ascult muzică cu căștile la orele de sport.
Și niciodată nu s-a întâmplat să umble profesorii prin gențile noastre pentru a ne lua telefoanele. Nu e normal.
Am fost prinsă doar odată cu telefonul, dar era din vina mea, pentru că m-a prins profesorul în oră. Mi l-a dat înapoi după câteva ore.
Diriginta mea e profesoară de mate și ne-a spus la o oră de dirigenție că ne putem lua telefoanele la școală, dar să nu deranjăm orele. A mai spus că dacă le aducem, le aducem pe răspunderea noastră.
Nu înțeleg de ce dirigintele tău a făcut asta. Nu l-ați întrebat de ce vi le-a luat? Și de ce a căutat în gențile voastre? Eu i-aș fi spus că părinții mă pun să îl iau la școală, ca să pot să-i sun în caz că se întâmplă ceva.
Oricum, dacă nu vi le dă înapoi, spune-i directoarei, spune-i și că nu v-a dat cardurile și cartelele, că vi le-a luat din genți, fă pe victima.
Succes și sper că tu și colegii tăi vă veți recupera telefoanele.

Răspuns utilizator avertizat
| marcous a răspuns:

Nu sunt familiarizat cu regulamentul de ordine interioara a institutiei tale de invatamant (regulament pe care l-ai citit si semnat la inceputul anului scolar)
Acolo sunt precizate clar drepturile si obligatiile profesorilor si elevilor.
Din cate stiu este interzisa folosirea telefonului mobil in timpul orelor, dar nu cred ca posesia unui astfel de aparat este interzisa.
Asadar, daca ti l-a confiscat fara sa-l folosesti, fara ca telefonul sa fi deranjat in vreun fel ora sau fara sa te fi jucat pe el in ore atunci este un abuz (abuzurile sunt practici des intalnite in institutiile romanesti : scoli, licee, sectii de politie s.a.m.d)
In orice caz, este obligat sa-l predea parintilor tai daca acestia il solicita.
Daca nu, poti face o plangere penala pentru furt la sectia de care tine scoala/liceul la care inveti.

| SageKid a răspuns:

Nu mi se pare nici corect, nici legal ce a facut.Este bunul tau, nu ti-l poate confisca, si chiar daca regulamentul vostru scolar precizeaza ca nu aveti voie cu telefonul mobil la scoala, nu avea permisiunea sa il ia

| diskjocket a răspuns:

Si ce daca aveai telefonul? Nu exista nici o regula care sa iti interzica sa vi cu telefonul la scoala, si nu e normal sau legal ca v-a umblat prin ghiozdane....eu in locul tau i-as spune directorului despre asta, sau direct reclamatie la minister