| Mara6392 a întrebat:

Vineri mi-a venit alocația aia pentru că îmi continui studiile deși sunt majoră (Sunt a 12a și am 18 ani), dar loc să îmi vină pe card, așa cum am completat pe cerere, a ajuns la bunica prin poștă. Eu am completat cu adresa din buletin. Când m-am născut am avut domiciliul la bunica, dar de atunci m-am mutat de 3 ori. De ce a venit alocația la bunica și nu pe contul bancar când am bifat sa îmi vină pe card?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti exact, dar pot fi 2 ipoteze:
1.N-ai indicat codul IBAN al contului curent la care este asociat cardul, anexand un extras de cont la cerere.
2. Functionarul care a procesat cererea nu a fost atent si s-a orientat dupa cum primeai alocatia anterior implinirii a 18 ani.
Depune o cerere pentru virarea alocatiei in cont si anexeaza un extras de cont.

| Mara6392 explică (pentru Ioandelasal):

Am pus extrasul de cont cu cererea.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mara6392):

Atunci probabil este exacta ipoteza a doua si fa cum ti-am spus in primul raspuns.

| StoicAnalysis a răspuns:

Prima data dupa ce iti depui cererea cum ca ti-ai continuat studiile, iti vine prin posta alocatia. Abia de a doua oara incolo o sa-ti vina pe card. Asa am patit si eu.

| Mara6392 explică (pentru StoicAnalysis):

Dar mă întreb de ce a venit prin poștă la bunica, dacă eu nu locuiesc acolo cu ea și mai e o distanță de cam 4 km între domiciliul ei și al meu

| Hyperion7 a răspuns (pentru Mara6392):

Probabil a fost o eroare.
Am avut o colega care prima oara a primit banii de la poștaș, iar mai apoi pe card fara sa facă nimic.
Mie mi-au intrat toți banii prima oară pe card, selectând chestia asta, bineînțeles.
Mai așteptă o lună, daca nu se schimba nimic și tot la bunica ta vin, fă ce o zis dl Ioandelasal
Bafta!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mara6392):

Tu esti proasta sau te prefaci, domnul Ioandelasal ti a explicat foarte clar, functionarul care a completat cererea nu a fost atent si de aceea nu ti a venit alocatia pe card faci atita tragedie din nimic, sau daca tot nu ai inteles nici acum mergi la secretariatul scolii si intreaba i pe ei, bă de ce ati trimis la bunica alocatia si nu mi ati virat o pe card? Si vezi ce spun ei, dar acum ai primit sau nu banii, ti a dat bunica sau îi tine la ciorap si de aceea esti asa furioasălaughing

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Mara6392):

Poate ai mutatia pe buletin facuta acolo, sau ai pus datele la adresa acolo. Daca nu, atunci habar nu am nici eu.