| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa cumpar un teren ce se afla intr-un catun. Exista acolo o casa mai veche si as dori sa construiesc o alta casa, este posibil?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este posibil daca terenul este intravilan. Pentru a afla aceasta intreaba la Primaria comunei ori, daca ai extras de carte funciara, scrie in acesta.

regis
| regis a răspuns:

Inainte sa te apuci de proiecte, avize si autorizatii vezi cum sta treaba pe acolo. De obicei la tara nu te intreaba nimeni de hartogarie, fiecare construieste dupa cum il taie capul si poate ar fi mai util sa folosesti acei bani la altceva. Stiu ca vor sari toti in sus, dar crede-ma ca fiecare in locul tau ar face la fel.

| gabriela a răspuns:

Da. Mergi la primaria de care apartine terenul... cere autorizatie de constructie si sunt convinsa ca se aproba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai mare grija sa fie padure jur imprejur. N-ai ce pierde.Restul ti-a spus gabriela

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai grija ca terenu la fie in intravilan-curti-constructii (daca e o casa pe el, probabil ca este, macar suprafata pe care e amplasat, dar mai bine te asiguri). Poti cere la Primarie un certificat de urbanism in scop informativ (fiind vorba de un catun, poate e cam SF, totusi).
Trebuie sa faci proiect de demolare (desfiintare) si proiect de construire.