| dOarnOynOy a întrebat:

Buna daca as dori sa construiesc o casa ies mai scump decat sa o cumpar?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E greu de stabilit o regula generala. Sunt constructori cu experienta care se pot incadra in bugete mici, la aceiasi calitate, pentru ca au proiecte bine gandite si calculate, nu fac risipa si nu lucreaza de doua ori. Pe de alta parte, un proiect prost, niste meseriasi de duzina si un proprietar lipsit de experienta pot umfla incredibil de mult bugetul unei constructii similare.
Pana si ideea de a construi singur poate fi mai costisitoare. O firma de constructii cu volume serioase beneficiaza de discounturi la materiale care merg pana la 40% din pretul de achizitie.
Si atentie mare cand iti faci calculele, noi romanii tindem in general sa scoatem din ecuatie un element destul de costisitor: TIMPUL.
Eu am ales varianta de a construi cu o firma si nu regret deloc. Dar am avut sansa ca patronul sa fie a unui om de incredere, pe care il stiam de multi ani si care a fost zi de zi pe santier.

| assa a răspuns (pentru regis):

Buna, te ajunge mult mai putin sa construesti si o faci si pe placul tau! te pot ajuta eu cu mai multe informatii:*. IM: byaanahi2008

| regis a răspuns (pentru assa):

Nu cred ca raspunsul era pentru mine...

Răspuns utilizator avertizat
| harciog a răspuns:

Iesi mai ieftin si aici ma gindesc la posibilitatea de a mai pune umarul si tu.Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DOarnOynOy depinde;
Daca cel ce vinde casa e intr-o perioada de faliment sau indisponibilitate financiara va vinde casa mai ieftin.
Dar daca iti construiesti singur casa ai mai multe avantaje:
-poate fi cum vrei tu;
-poate avea mai multa calitate decat una cumparata, etc.
E decizia ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La acelasi tip de materiale, si la aceleasi cote, diferenta o face costul manoperei.