| nastikanasty a întrebat:

Vreau sa dau in judecata fosta mea soacra ca am lucrat la ea la pensiune timp de 2 ani neangajata, fara salariu.

Plus la toate mai vreau sa l dau in judecata si pe fostul sot care la randul lui m-a angajat la firma lui, mi-a facut lichidarea dupa aia iar m-a reangajat fara sa semnez nici un act (contract de munca, cerere de lichidare), fara protectia muncii, asigurare medicala si fara salariu.

Care ar fi procedura si ce taxe implica

Mentionez ca vreau sa mi iau avocat si vreau dezpagubiri

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai probele poti sa-i dai in judecata.
Taxa judiciara de timbru este in functie de suma pe care o ceri drept despagubire iar onorariul avocatial cum te intelegi cu un avocat. Discuta cu un avocat si o sa afli raspuns exact.

| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat ai acceptat sa muncesti fara contract, fara salariu si de buna voie, ma indoiesc ca poti convinge vreun judecator ca ai fost abuzata, sau tinuta sluga, ori s-a profitat de tine.
Ceea ce vrei tu acum este razbunare, pentru cei doi ani cand ai muncit in afacerea familiei.
Daca-ti angajezi un avocat super tare, posibil sa ai sanse sa recuperezi ceva, dar nu uita, ca plata unui avocat s-ar putea sa coste o mana si-un picior, fara siguranta ca vei recupera ceva.
Iar in caz de pierzi procesul, platesti si toate taxele de judecata.
Sincer, daca nu ai martori care sa te sustina si sa confirme ca te-au fortat sa muncesti fara bani, nu prea ai sanse sa castigi acest proces.

| SkyPilot a răspuns:

Greu. Trebuie dovezi. Acte, martori... Nu cred ca ai.
Daca o faci doar din razbunare, mai bine las-o balta.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Cine te-a obligat sa accepti sa lucrezi asa?