| nastikanasty a întrebat:

Buna seara.
Vreau sa dau in judecata fosta mea soacra ca am lucrat la ea la pensiune timp de 2 ani neangajata, fara salariu.
Plus la toate mai vreau sa l dau in judecata si pe fostul sot care la randul lui m-a angajat la firma lui, mi-a facut lichidarea dupa aia iar m-a reangajat fara sa semnez nici un act (contract de munca, cerere de lichidare), fara protectia muncii, asigurare medicala si fara salariu.
Care ar fi procedura si ce taxe implica
Mentionez ca vreau sa mi iau avocat si vreau dezpagubiri

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai lucrat voluntara la pensiune, atunci nu prea ai sanse de despagubiri ulterioare.
Cum te-au "angajat" sotul fara contract de munca semnat si de tine si ne-inregistrat la AJOFM?

| anonimg a răspuns:

Poți să îi dai în judecată. Dovadă este lipsa cărții tale de munca din perioada menționată de tine. O să ai nevoie și de doi martori ca "dovadă" că în perioada respectivă ai mers la muncă acolo și nu în altă parte.
Un avocat îți va lămuri toată situația. Stai de vorbă cu unul din aceștia, îi prezinți situația, și la sfârșit îți va spune dacă se va implica sau nu, și de asemenea îți va spune cu aproximație și cheltuielile pe care le vei avea de făcut. De asemenea îți va spune și riscurile.

| sofisis a răspuns:

E in van. Trebuie sa demonstrezi ca ai incasat bani la negru si ca intr-adevar ai avut calitate de angajat la negru. Si sincer, de ce vrei sa faci asta?

| unvecin a răspuns:

E un demers păgubos. În afară de avocați, nu cred că cineva chiar va câștiga ceva.

| patrik986 a răspuns:

Poti sa ii dai in judecata de 1000 de ori daca nu ai dovezi, este vina ta ca ai muncit la negru, data viitoare angajeazate normal.