| Andrei123Andrei a întrebat:

Ati citit Harry Potter? Merita sa citesti cartile sau sa vezi filmele?

Răspuns Câştigător
| MauriceCorelli a răspuns:

Citit-am. Vazut-am filmele. Daca esti la inceput cu literatura, da, citeste-le, pentru ca nu te obosesc prea tare. Filmele mi-au placut mai mult decat cartile, in special al cincilea film, care IMO, le bate pana la sange pe celelalte sapte. Soundtrack-urile facute de John Williams si Alexandre Desplat rup norma cum nu se poate mai rau. Alea au fost partile mele preferate in filme. Si confesiunile lui Snape, catre Albus si Harry.

| Andrei123Andrei explică (pentru MauriceCorelli):

Mda... Is cam la inceput cu literatura (am 14 ani). Ma cam sperii cand vad cartile alea pe care abia le pot tine in mana laughing

| CrissyBlue a răspuns (pentru Andrei123Andrei):

Cartile iti dau mai multe detalii, pe cand filmele le reduc, si mie mama mi-a luat Harry Potter 7 desi vazusem ambele pati de 2 ori fiecare, am vazut cat de mare e si m-am speriat si au, am zis ca ma multumesc cu filmele, eu totusi nu am vazut 6, e singurul film, eu am citit primul volum si cand am vazut filmul am zis ca e mai bun, economisesc timp, acum pun pariu ca mai toti au zis sa citesti... poate vrei sa economisesti timp! Decat sa citesti o carte in nu stiu cate zile, mie 1 volum mi-a luat 1 luna ca nu avea poze si aveam 9 ani big grin, mai bine vezi filmul, asa e nu cu toate amanuntele, si scapi! Parerea mea!

| MauriceCorelli a răspuns (pentru Andrei123Andrei):

Treci si le citeste. Esti inca la varsta la care poti supraaprecia o serie de genul, deci e cu doua taisuri toata treaba cu cititul HP. Sunt carti OK... pentru o varsta, cam cum sunt si alea cu motanul incaltat sau povestile lui Andersen.

12 răspunsuri:
| Smileygirl23 a răspuns:

Intotdeauna cartea bate filmulhappy Intr-un film de 2ore, 2 ore jumate nu poti cuprinde toate detaliile unei carti. Dupa ce citesti cartile, te poti uita si la filmehappy

| unangeaveccoeurcasse a răspuns:

Eu zic mai intai sa te uiti la film si apoi citeste cartea-unul cate unul-e mult mai interesant asa, decat sa citesti cartea si apoi sa vezi ca in film sare peste unele detalii....si da, merita sa citesti seria, pe langa faptul ca e foarte interesanta, ai si multe de invatat din ea, asa ca, succes la citit!

| Hassel a răspuns:

Cărţile din ciclul Harry Potter sunt lejere, fără filosofie sau idei prea complexe. E o naraţiune care se complică pe măsura numărului volumelor. Dacă ai chef de ceva lejer, citeşte-le. Eu le-am citit când eram de vârsta ta, şi mi-au plăcut, cu mintea mea de atuncilaughing dar, dacă nu le citeşti, nu prea ai ce pierde. Pentru 14 ani, poate ai prefera Winnetou de Karl May (cartea asta m-a fascinat!) sau cărţile lui Jules Verne. Filmele sunt foarte faine, n-o să regreţi dacă le vizionezi.
Părerea mea e să vezi filmele, şi să citeşti ceva mai fain. În viaţă ne lovim de multe cărţi, nu le putem citi pe toate. Meriţi ceva mai calitativ!

| Bοgdαη a răspuns:

Am citit.Mai bine ai citi carti. Sunt usoare pentru varsta ta + ca iti inbogatesti si vocabularul!
Bafta!

| KiDaAnDrEeA a răspuns:

Am citit cartile si merita sa vezi si filmele

| ferdin a răspuns:

Te-as sfatuii sa le citesti decat sa te uiti la film.

| dogslover a răspuns:

Da, eu le-am citit si sunt foarte tari. Au un 'fel de magie' in ele, astfel incat pe unii ii 'vrajeste' si nu se mai pot opri din citit dupa primele 10 pagini. Inainte sa vezi filmele, eu zic sa citesti si cartile, pentru ca in filme sunt omise unele detalii mai misto. Plus ca nu e problema sa le citesti la gen 11-12 ani, pentru ca nu au scene de dragoste si batai violente rau de tot pana la sa zicem cartile 6-7 cand incep bataliile. Pana la urma, in mare e ca o poveste din acelea adolescentine din America, doar ca mai tare.

| namo4 a răspuns:

Si filmele si cartile sunt frumoase in felul lor

| andritchianamaria a răspuns:

Am citit prima carte si nu e cine stie ce, mai bine te uiti la film