| anonim_4396 a întrebat:

Ce cărți îmi recomandați să citesc și de ce?

P.S.: Nu vreau cărți scrise de autori români sau\și științifice ori istorice. Nici biografii.

5 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Sven Hassen ( din al doilea razboi Mondial)

| HelpingHands a răspuns:

John Steinbeck - Oameni si Soareci e o carte foarte frumoasă, despre prietenia dintre doi muncitori la fermă, dintre care unul e foarte isteț și celălalt e un uriaș retardat care îl bagă în belele pe primul. Stilul cărții este interesant și plăcut.

| Dalmore a răspuns:

Câți ani ai?

| AdrianLeverkun a răspuns:

Doctor Faustus - Thomas Mann. Personajul central este un violonist care isi vinde sufletul Diavolului pentru geniul muzical. Pe langa aspecte de istorie si critica literara (sunt reunite si reinterpretate miturile populare ale lui Faust) de esenta romanului este natura malefica a geniului, imposibilitatea geniului de a fi de natura divina.

| Mayar a răspuns (pentru Crackman):

Oooo, nu am mai vazut pe nimeni sa recomande cartile lui Hassel, desi sunt foarte bune! Si eu am citit cateva si planuiesc sa le termin pe toate happy
Imi pare bine ca vad fani Sven Hasselwinking