| Andrada_Troncota_G._1999 a întrebat:

Buna dragilor :) De curand am inceput sa scriu o carte :D Daca binevoiti as dori sa imi spuneti o parere :) Multumesc mult :D
https://www.wattpad.com/114050458-azareea-prolog

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Domnișoară, încearcă altceva.
Cu gramatica limbii române ești „la furat".
Iar subiectul este o babilonie de clișee care ți se perindă prin cap după ce ai citit cîteva cărți ( sau ai văzut niște filme de gen pe la televizor).
Pentru a plasa subiectul unei cărți în urmă cu aproape 600 de ani se impune a avea cunoștințe foarte bogate de istorie a respectivei perioade și de geografie a teritoriului.
Dacă acest Utan e pe undeva prin America, trebuie să ții cont că, din punctul nostru de vedere, al europenilor, respectivele teritorii nu erau încă descoperite. La fel și pentru Africa, Australia și chiar și Asia.
Dacă faci vreo analogie cu Orientul Îndepărtat ( Japonia, China, Coreea), în baza acelor seriale coreene sau chinezești difuzate pe la posturile noastre de televiziune, e cazul să fii extrem de bine documentată despre tot ce înseamnă acele ținuturi.
Nu sunt suficiente doar filmele seriale de pe la TV-uri, care nu te pot ajuta cu nimic.
Nu cunosc bine despre ele nici chiar realizatorii acestor producții și, cu atît mai puțin, un școlar din România anului de grație 2015.
Ascultă sfatul unui om care a citit peste 2000 de cărți.
Să fii sănătoasă!

| gemeni6226 a răspuns:

Ideile si descrierile sunt frumoase, bune dar exista foarte multe greseli de exprimare.

| A7n7d7r7a a răspuns:

Hmm..Inceputul imi pare interesant, dar ai mare grija cu greselile gramaticale, sunt cateva. Sper sa o termini cu succes si sa o gasesc pe site-uri. happy