| NuStiuCeNumeSaPunFrate a întrebat:

Am 20 de ani si nu am citit nicio carte in viata mea si as vrea sa imi cumpar una si sa ma apuc sa citesc dar nu prea stiu ce. Am intrat pe eMAG si am vazut o gramada de carti dar nu prea stiu ce sa aleg. Imi puteti recomanda ceva din care sa si invat ceva? As opta spre psihologie, dar as incerca si dezvoltare personala sau chiar istorie (ceva despre crearea lumii, teorii din astea etc).
Ce ma sfatuiti sa cumpar?
Multumesc anticipat si nu radeti de mine ca nu am citit nimic pana acum happy e bine ca intr-un tarziu mi-am dat seama

12 răspunsuri:
| Gabriel_Ianis_2000 a răspuns:

,,Minunea" este o carte extraordinara!

Răspuns utilizator avertizat
| laurentiu80 a răspuns:

Frate, eu am 34 de ani si nu am citit nicio carte. Sunt in SUA, fac 10 000 de $ pe luna sofer pe camion. Cartile sunt pentru prosti.

| Gabriel_Ianis_2000 a răspuns (pentru NuStiuCeNumeSaPunFrate):

Da, e superba!

| bayrampaşa a răspuns (pentru laurentiu80):

Ai dreptate frate, prostii vor cultura, smecherii vor cascaval.

| Raven a răspuns:

Dacă n-ai citit niciodată o carte, mi se pare foarte ciudat că vrei să începi cu ceva complicat ca o carte de psihologie care ar putea avea termeni și concepte pe care poate nu le-ai înțelege; mi s-ar părea mai normal să începi cu ceva mai simplu, mai ușor de digerat. Dar, pe de altă parte, nici măcar nu-mi pot închipui cum e să nu fi citit niciodată o carte...
Deci, dacă ții musai: Inteligența emoțională–Daniel Goleman,
Mentalitatea învingătorului-Carol Dweck,
Despre toate, pe scurt. De la Big Bang la ADN-Bill Bryson,
Sapiens. Scurtă istorie a omenirii-Yuval Noah Harari

| Andreeush a răspuns:

Dacă nu ai citit niciodată o carte până acum, eu aș zice să îți faci permis la bibliotecă și vei avea de unde alege.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru laurentiu80):

Dacă era așa, nu te aflai acum pe TPU, troll mic.

| Mayar a răspuns:

Dostoievski - Idiotul sau Fratii Karamazov. Are psihologie : analiza caracterului uman, disecareape categorii, etc

| AvalohAlyn a răspuns:

Toate cartile lui Yuval Noah Harrari(Sapiens, Homo Deus etc)

| laurentiu80 a răspuns (pentru supadeceapa):

Viata de tirist e si plictisiyoare bro. Stau 3 sapt in cursa, ce sa fac noaptea in parcare.

| Laura2323 a răspuns:

Ai putea sa incepi cu biografii/autobiografii ale unor personalitati pe care le admiri.
Daca vrei ceva pentru dezvoltare personala, poti incerca orice scris de Malcolm Gladwell.