| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti recomanda niste carti de Agatha Christie, Dostoievski, Tolstoi si carti phsihologice. Cine spune cele mai multe si cele mai interesante carti primeste funda

Răspuns Câştigător
| Nectunt a răspuns:

Eu îți voi spune din experiența personală, cărțile care m-au impresionat foarte mult. Nu sunt în ordine:

1. Dostoievski - Crimă și pedepsă, Frații Karamazov (autorul folosește o tehnică unică de a arăta sufletul personajului. C. Noica l-a numit psihologul sufletului, sau ceva asemănător).

2. V. Hugo - Mizerabilii (m-a impresionat foarte mult, poate și pentru că am aceleași viziuni despre lume ca el. Pentru câteva citate din carte: http://nectunt.ro/articole.php?art=6 și mai sunt 2 articole pe site, dacă te uiți).

3. Garcia Marquez - Tunelul (multă psihologie, interesantă cartea).

4. Tolstoi - Anna Karenina

Nu îmi mai vin acum în minte, dar să știi că toate cărțile de Dostoievski, Dumas, Goethe, Tolstoi, Hugo, Dickens ș.a.m.d merită citite.

Îți urez succes, sănătate și spor la lecturat!

3 răspunsuri:
| Daria09 a răspuns:

De Agatha Christie : Zece negri mititei, Crima din Orient Expres, Noapte nesfarsita, 13 probleme
De Dostoievski : Crimă și pedeapsă, Idiotul, Frații Karamazov și Demonii
De Tolstoi : Război și pace, Anna Karenina
Carti psihologice : Blink de Malcolm Gladwell, You are not so smart de David McRainey
Si iti mai recomand cartea O crima imperfecta de Teresa Solana

| anonimg a răspuns:

Cele mai bune carti de psihologie practica le gasesti aici: http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html

| Cameliapantiru a răspuns:

Agatha Christie-"Zece negri mititei'', "Conacul dintre dealuri'', "Craciunul lui Poirot'', ''Crima din Orient Expres'', "Ucigasul ABC"
Dostoievski-''Crima si pedeapsa'', "idiotul'', "Fratii Karamazov'', "adolescentul'', "demonii
Tolsoi-"Anna Karenina'', "Invierea'', "Razboi si pace''