| Ushhher a întrebat:

care e diferenta dintre mit, legenda si fictiune. Cat mai detaliat daca se poate. Cel mai bun raspuns primeste funda + vot
Scuzati-ma daca am gresit categoria.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai detaliat,legendele sunt povestiri despre eroi reali, sau povestiri din istoria indepartata, fictiunea e pur si simplu inventii ale mintii, iar mitul e un secret dk vrei, e ceva ce nu-ti poti explica.Am fost detaliat?tongue

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, fictiunea cred ca e imaginatie, legenda o povestire din strabuni, iar mitul e un secret, asa cred.

| AttilaDornIsPower a răspuns:

Mitul este din istoria grecilor, ceva ce au crezut ca s-a intamplat, de exempu miturile cu hecules, cu ciclopi si asa mai departe, legenda are un sambure de adevar, ca de exemplu cea cu manastirea argesului cu mesterul manole, iar fictiunea nu are nimic real, este doar o nascocire, ca de exemplu cartea lui jules verne spre centrul pamantului. sper ca te-am ajutat big grin

| beautifulpeople a răspuns:

Mitul e un fel de zvon
Fictiunea e doar inchipuire
Legenda e o intamplare oarecum adevarata

| Danessy a răspuns:

Bună.
http://dexonline.ro/definitie/mit
http://dexonline.ro/definitie/legend%C4%83
Mitul este ceva fabulos privind unele credințe ale popoarelor (zmei, zei, etc.).
Povestirea tradițională în proză sau în versuri (legendă). Funda?/

| AriaMontgomery a răspuns:

Pai mai pe intelesul tau mit inseamna o poveste spusa din popor despre zei, cum s-a format universul, etc... legenda este la fel o povestire cu o intamplare care are in ea un pic de adevar in ea(legenda spune ca...), iar fictiunea este atunci cand tu iti inchipui ceva care nu corespunde cu realitate. sper ca te-am ajutat. funda?

| Cuchytzwa a răspuns:

Mitul este ceva care nu este adevarat in mare parte, legenda este ceva istoric sau ceva vorba de demult laughing si fictiune ceva ce s-a intamplat aproximativ ( spaer sa te ajuta nu stiu daca e bine in mare paete ce am spus) happy