| anonim_4396 a întrebat:

Când a „murit" Eminescu, de fapt? Sau, mai bine zis, a murit?

http://ochiul-realitatii.blogspot.ro/2013/07/de-vorba-cu -eminescu.html

5 răspunsuri:
| ceaiuldetei a răspuns:

Atunci, bine ai venit și tu pe TPU. Și vezi că și tu ai vreo câteva greșeli : )

1. "fi-ți cât de duri vreți" - luat de pe blogul dumneavoastră.

Ocupă-te de curtea ta și pe urmă de curtea altora. Ca să te citez tot pe tine:

"Este inadmisibil să scrii în așa hal, să nu ții cont de ortografie și de gramatică..."

Cu multă plăcere. Nu mai lua la șuturi ce încearcă alții să facă, pentru că tu nu încerci să faci mare lucru. Încerci doar să murdărești. Mult succes. Și dacă vrei părerea mea, cred că ar fi mai bine dacă ți-ai șterge contul de pe TPU.

Măcar am mai scăpa de unu' din ăia pe care îi reclami tu. : )

| DarQueen a răspuns (pentru ceaiuldetei):

Poftim?
Știi la ce servește cratima?
happy
Draga mea, fi-ți ar fi dacă în loc de cratimă s-ar pune litera î.
Prin urmare, revizuiește-ți cuvintele, am scris corect happy
Plus că, o mică greșeală nu s-ar compara deloc cu tona de prostie a unora, ce zici?
Mersi de sfat, dar nu o să șterg contul, cred că ești prea frustrată, sau, nu știu, doar invidie?
Știu să scriu, știu să citesc(am citit într-un an mai mult decât alții într-o viață), știu să vorbesc și să mă exprim.
P.S.: Nu știu de unde și de ce, dar aperi proștii, riști să pici cu ei în cușcă happy

| anonim_4396 explică (pentru DarQueen):

Fi îți cât de duri vreți?
Tu realizezi că bați câmpii într-un hal fără de hal?

| DarQueen a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu realizezi că nu știi rolul cratimei?
Expresia corectă e „fiți", nu „fi-ți".
Eu bat câmpii? Drăguță, știu limba română.

| Aberdeen a răspuns (pentru DarQueen):

Tu realizezi ca faci o adevarata drama pentru cratima ta?
asta este cel mai important detaliu din tot ce s-a comentat, se pare...