| AvalohAlyn a întrebat:

Cand ai cumparat ultima data o carte? Care a fost aceea? Mai cumpara oamenii carti in ziua de azi?

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Da, desi am o biblioteca de aproximativ 1500 de volume, adunata de trei generatii (bunicii materni, parintii si eu), inca mai cumpar carti, destul de des, atunci cand se lanseaza o carte interesanta sau cand gasesc o carte rara, pe care o caut de mult timp sau una care ''ne-a scapat din vedere'', in decursul anilor. Plus ca primesc frecvent carti drept cadou, la ocazii special, de la parinti si prieteni apropiati, care imi cunosc preferintele de lectura si intuiesc ce mi-as dori/mi-ar placea sa citesc in viitor.
Ultima data am facut, la inceputul lunii martie, o comanda de carti on-line, si am ales trei volume: "Callas. O viata''-Pierre Jean-Remy, "Memoriile unei gheise''-Arthur Golden si "Hotul de carti''-Markus Zusak. Pe primele doua le-am si citit, desi am mai intercalate in lectura si alte carti, care ma asteptau de ani de zile, pe rafturile buibliotecilor, iar pe a treia o incep saptamana viitoare.
Sunt o cititoare pasionata si nu mi-as putea imagina viata fara lectura si carti!
Dar tu, cand ai cumparat ultima carte si care a fost aceasta?
O seara faina si numai bine iti urez!

13 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Ultima carte cumparata a fost "Legislatie Rutiera".
Mai sunt care cumpara carti si in ziua de azi dar numarul lor e in continua scadere.

| minrest a răspuns:

Am luat acum doua saptamani de la buchinistii de la Obor Muntele Vrajit de Thomas Mann si Doamna Bovary de Flaubert; in conditiile in care lucrez la o biblioteca centrala si sunt abonat la celelalte doua. Cumpara, cumpara, stai linistit. Niciodata nu au citit atat de multi oameni carti atat de bune ca in ziua de azi. Sigur, foarte multi oameni nu citesc. Treaba lor. Te salut.

| LaLaura a răspuns:

Buna.
Ultima data mi-am cumparat legislatia si "fetele bune ajung in rai si fetele rele ajung unde vor" ( acum 1 luna), iar acum sta la rand inferno de dan brown, fluturi de irina binder, mastile lui tutankhamon
si triumful lui seth de gerald messadie.
Eu una cumpar, daca nu cumpar citesc carti de la biblioteca municipala.
In general nu se mai cumpara carti sau sa imprumuti de la biblioteca, acum gasesti totul online.

| AvalohAlyn explică (pentru LaLaura):

Chiar iti recomand Fluturi.E o carte simpla dar frumoasa.

| LaLaura a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Da, am auzit multe despre ea, laude. Eu o am in calculator, in format pdf, dar nu doresc sa o citesc de acolo, ci prefer cartea reala, ador mirosul de carte noua, dar si de cea veche de la biblioteca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In afara de cele de non-fictiune aproape toate celelalte carti ce se vand pe piata sunt porcarii.Eu le imprumut de la biblioteca.

| Yukidaruma a răspuns:

7 carti am cumparat ultima oara pe la mijlocul lui februarie. Toate de John Saul :X Momentan acum o citesc pe a patra a carei denumire este ''Prezenta''. Si intr-adevar poate adolescentii nu prea cumpara dar adultii da, ideea e sa-ti gasesti un stil si ceva care sa-ti placa si care sa citesti cu placere^^ Dar eu tot mor cand sunt in autobuz si citesc iar restul butoneaza telefoanele, dar nah, asta e societatea in care traim, totusi cine se respecta nu se va lasa corput, in fine, deja am cam deviat de la subiect laughing

| Morenna10 a răspuns:

Eu cumpar cel putin cate o carte pe saptamana, iti place sa le colectionez si sa le citesc.Din nefericire oamenii prefera sa stea cu ochii pititi intr-un ecran decat sa citeasca o carte.

| Iuliancik77 a răspuns:

O aventura americana
eu cred ca omul care e pasionat de carte citeste
funda?

| GoodDay9 a răspuns:

De obicei cumpar carti de pe googleplay.Mi se pare mai interesant/e mai trendy sa zic asa, sa stai in pat si sa citesti de pe smartphone/tableta/laptop.Cea mai recent carte pe care am si terminat-o de citit este Misery de Stephan King.Imi place genul asta thriller/mister, combinat pe ici colo cu elemente horror happy.

| Iustip a răspuns:

Ultima carte pe care am cumparat-o acum doua saptamani se numeste,, Numara Stelele"(O poveste din Copenhaga).Mie mi-a placut, sper sa-ti placa si tie(in caz ca o citasti).winking

| Faur_Delia_1997 a răspuns:

Azi am primit doua. Eu cumpar destul de des... Citesc aproape in fiecare zi deci... Nu stiu de altii, dar ii incurjez sa citeasca

| buburutzaa a răspuns:

Ieri am cumparat ultima cartehappy