| StrongHeart a întrebat:

Cat de des cititi? Care e ultima carte citita?
Credeti ca in viitor oamenii vor citi din ce in ce mai putine carti? Daca da,de ce? Daca nu, de ce?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Totul se citeste online

| gemeni6226 a răspuns:

Anul acesta nu am citit deoarece am prins pasiunea vizionarii filmelor vechi intre anii 1934-1950 dar cum o sa am mai mult timp, deci cand voi fi in concediu voi continua sa citesc cartea inceputa ''Secretele intregii vieti''precum mi-am amenajat balconul anul trecut in scopul sa citesc cit de mult la aer liber in viitor.Am 1500 volume din care am citit vreo 200 deci am din ce alege.In viitor? Fata mea citeste mult si ii face o placere deosebita sa primeasca carti in schimb baiatul meu nu prea citeste dar de aceea si el si-a cumparat cateva carti.Cititul nu va disparea de tot asta e sigur dar ce procentaj din populatie va citi asta nu pot prevede.In schimb stiu intr-o tara straina un club de cititori care posteaza pe Facebook si majoritatea au varste intre 15-25 ani.Deci nu cititul nu va disparea.

| FreddieM a răspuns:

Neavand timpul necesar dedicat cititului, am ales ca forma de consumare a cartilor, in format audio, si ascult carti zilnic, (tipul meu de serviciu imi permite sa ascult). Nu,, citesc'' niciodata fictiune, am citit cand imi permiteam sa pierd timpul aiurea, acum consum doar materiale in care gasesc o minima utilitate si care vizeaza anumite domenii din spectrul meu de preferinte.
Pace

| CleanHeart a răspuns:

Nu citesc des carti dar in rest citesc mult online, ultima mea carte citita parca e gandire lenta, gandire rapida de Daniel K.

| eckblume a răspuns:

Ultima carte citita e,, Pacienta tacuta": putin SF, deoarece nu imi pare foarte realista actiunea.
Eu citesc articole stiintifice in mare parte din timp. Le gasesc pe PubMed ori in jurnale de specialitate.
Eu cred ca multi vor incepe sa citeasca, deoarece se vor plictisi sa piarda vremea pe retelele de socializare.
Cititul ar trebui sa fie o placere, o modalitate de recreere. Consider ca unii nu au apucat sa citeasca romanul potrivit pentru a prinde drag de lectura.

| Teffan a răspuns:

Ultima carte citita a fost "Invitatie la Vals", de Drumes.Prea siropos pentru gusturile mele,dar am apreciat caracterul tragic al acestui roman.
Momentan citesc Biblia.(cap coada)

In prezent, cititul e deja inlocuit de jocuri, filme si alte divertismente de genul asta.Ce mai tine in priza minoritatea de copii pasionati de lectura este literatura contemporana, stiintifico fantastica, pe care eu o dispretuiesc.

| Zorn a răspuns:

Momentan ma asteapta carti in biblioteca pe care nu am apucat sa le citesc, pentru ca sunt foarte ocupata cu invatatul sad, tocmai de aceea si ultima carte citita e "Morometii" de Marin Preda (sincer vorbind, chiar mi-a placut). Din pacate, cred ca oamenii vor incepe sa citeasca din ce in ce mai putin, pentru ca vor fi atrasi de alte lucruri sad.
Eu una am o lista cu carti pe care de abia apuc sa le comand, dupa ce trec de perioada asta. Personal, prefer sa am cartea in mana cand citesc, e un moft al meu, asa ca as alege aproape oricand o carte obisnuita fata de un format pdf al cartii (cu mici exceptii).

| Tian44 a răspuns:

Niciodata, ultima carte Simlarillion, oamenii o sa citeasca din ce in ce mai putin pentru ca sunt tot mai multe preocupari precum jocuri si alte tehnologii mai incitante decat cititul.