| bubu9898 a întrebat:

Care dintre voi cititi carti de dragoste? daca cititi va rog sa imi spuneti si mie ce preferinte aveti si care dintre carti se afla printre preferatele voastre...eu ador literatura.... V-as ruga sa imi raspundeti cat de repede puteti.

Răspuns Câştigător
| onasis1961 a răspuns:

1. Mandrie si prejudecata – Jane Austen
2. Anna Karenina – Lev Tolstoi
3. La rascruce de vanturi – Emily Bronte
4. Mitreyi – Mircea Eliade
5.Pe aripile vantului – Margaret Mitchell
6. Dragostea in vremea holerei - Gabriel Garcia Marquez
7. Jane Eyre – Charlotte Bronte
8. Invitatie la vals - Mihail Drumes
9. Adam si Eva – Liviu Rebreanu
10. Dama cu camelii – Alexandre Dumas
11. Padurea norvegiana – Haruki Murakami
12. Dragostea nu moare - Maitreyi Devi
13. Nunta in cer – Mircea Eliade
14. Memoriile unei Gheise – Arthur Golden
Sau
Alte titluri:

Tess D'Urberville- Thomas Hardy
Marile speranţe - Charles Dickens
Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi
Anna Gavalda Impreuna
Pânza de păianjen - Cella Serghi
Sotia calatorului in timp - Audrey Niffenegger
Accidentul - M. Sebastian
Madame Bovary-G. Flaubert
Rosu si negru – Stendhal
Despre dragoste și alți demoni - Gabriel Garcia Marquez
Amantul doamnei Chatterley - H.D. Lawrence
Marele Gatsby
Tess D'Urberville- Thomas Hardy
Enigma Otiliei - George Calinescu
Scrisoarea de dragoste Mihail Sebastian
Patul lui Procust de Camil Petrescu
Lorelei - Ionel Teodoreanu
Anna gavalda - Cea care alina
Nopțile de Sânziene – Mihail Sadoveanu
Adela - Garabet Ibraileanu
Celelalte povesti de dragoste - Lucian Dan Teodorovici
Femei - Mihail Sebastian
Fiul risipitor- Radu Tudoran
Maestrul si Margareta - Mihail Bulgakov
Brida - Paulo Coelho
Coette-Cheri
James Meek-Un gest de iubire
Sa cunosti o femeie - Amos Oz
Scris pe trup - Jeannette Winterson
Spuma zilelor - Boris Vian
Zapada de primavara - Yukio Mishima
Iubita locotenentului francez - John Fowles
Unde esti? - Marc Levy
Pacientul englez - M. Ondaatje
Cutia neagra - Amos Oz
Cautatorii de scoici- Rosamunde Pilcher
Va place Brahms?- Simone de Beauvoir
What dreams may come - Richard Matesson
Cititorul - Bernhard Schlink
Lolita - Vladimir Nabokov

| bubu9898 explică (pentru onasis1961):

Iti multumesc pentru raspuns.

4 răspunsuri:
| Euletitia a răspuns:

Buna! SRomane de dragoste care le-am citit si mi-au placut ar fi:
"Pe aripile vantului"-Margaret Mitchell
"Insula pierduta"-Margaret Mitchell(Nu e roamn, e o povestire scurta, dar fiind scrisa de autoarea mea preferata face parte, fireste, dintre preferintele mele literare)
"Qvo vadis"-Henryk Sienkiewicz(nu e 100% de dragoste, este si un roman istoric, descriind intr-o maniera originala Imperiul Roman in timpul domniei lui Nero si suferintele provpcate de acest tiran crestinilor din primul secol)
"Mandrie si prejudecata"-Jane Austen
"Ratiune si simtire"-Jane Austen
"Manastirea Northanger"-Jane Austen
"Emma"-Jane Austen
"Parcul Mansfield"-Jane Austen
"La rascruce de vanturi"-Emily Bronte
"Necunoscuta de la Wildfell Hall''-Anne Bronte
"Jane Eyre"-Charltte Bronte(am citit-o de vreo doua ori si pot spune doar ca...e superba)
"Femeia in alb"-Wilkie Collins
"Rebecca"-Daphne du Maurier
"Doi ochi albastri"-Thomas hardy
"Departe de lumea dezlantuita" -Thomas Hardy
"Jude nestiutul"-Thomas Hardy
"Idila pe un turn"-Thomas Hardy (am citit-o toata intr-o singura zi si...am plans la final)
"Fii si indragostiti"-D.H. Lawrence
"Jennie Gerhardt"-Dreiser
"Robie"-Maugham
"Fumul amagirilor"-Maugham
"Madame Bovary"-Gustave Flaubert
"Rosu si negru"-Stendhal
"Armance"-Stendhal
"Manastirea din Parma"-Stendhal
"Contele de Monte-Cristo"-Dumas (nu etse in principal un roman dedragoste, este si unul de aventuri/actiune, insa il recomand tuturor celor pasionati de literatura, fiind o carte care efectiv te captiveaza de la primele pagini si nu o mai poti lasa din mana pana la final)
"Maitreyi"-Mircea Eliade
"Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi"-Camil Petrescu
"Enigma Otiliei"-George Calinescu
"Panza de paianjen"-Cella Serghi (o carte care am recitit-o de foarte multe ori si care este de mult timp in tpul preferintelor mele)
''Adela''-Garabet Ibraileanu
"Donna Alba"-Gib I. Mihaescu
"Lorelei"-Ionel Teodoreanu
"La Medeleni"-Ionel teodoreanu(nu este doar un roman de dragoste, ci si unul al copilariei si adolescentei, dra un lector pasionat se va indragosti garantat de idila dintre Danut si Monica sau, de ce nu, chiar de Olguta)
"Cirersarii"-Constantin Chirita (5 volume superbe despre adolescenta ce insumeaza prietenie sincera, prima iubire, aventura, curiozitate, dorinta de cunoastere si explorare)
"Elevul Dima dintr-a saptea"-Mihail Drumes
"Scrisoare de dragoste"-Mihail Drumes
"Invitatia la vals"-Mihail Drumes
Stiu ca sunt foarte multe titluri, dar, pentru ca ai deschis subiectu, m-am delectat enumerand(si rememorand astfel, in timp ce ascultam Pink Floyd) o parte importanta a lecturilor mele.
O seara placuta!

| AllinaDaniella a răspuns:

Daca esti pasionata de carti de dragoste, citeste Sandra Brown sau Danielle Steel. Sunt carti interesante, captivante pentru o pustoaica mai "romantica".

Eu citeam non-stop Sandra Brown cand eram in liceu. Si sincera sa fiu, si acum imi place maxim.

| bubu9898 explică (pentru AllinaDaniella):

Iti multumesc pentru raspuns.