| RMG a întrebat:

Cartea voastra referata, argumentati si ultima carte citita, cate ceva despre ea

10 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Fram ursu polar happy
Acum 3 luni am recitito happy e super.

| OnuOnulică a răspuns:

O carte super ti-o recomand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ultima carte citita a fost " Plecarea de acasa ". Cartea ne prezinta foarte frumos, cu cazuri concrete de ce unii adulti/tineri inca mai stau cu parintii, de ce nu se pot " dezlipi " de ei pentru a-si face o familie. E foarte buna...si din pacate foarte actual ce se intampla in carte. Ti-o recomand cu caldura fiindca sigur iti va folosi :D

http://www.librarie.net/......vid-Celani

| comsacodrut a răspuns:

Toate cartile cu tom sawyer

| UnunderstoodArtistHere a răspuns:

Zece negrii mititei.Imbina dragostea, razbunarea, lacomia si dreptatea intr-un mod foarte subtil in cadrul creatiei literare moderna.

| VannyFeiereisz a răspuns:

Orice de Dostoievski (Insemnari din subterana, demonii, adolescentul). El e scriitorul care a abordat toate problemele existentiale ale lumii, singurul care previne anumite probleme.
Colectionarul - John Fawles (uneori ne alegem baiatul dupa anumite traume ulterioare, dupa anumite chipuri din copilarie). Aici, Miranda, personajul principal al romanului a fost rapita de un colectionar de fluturi care o iubea atat de mult incat a ales sa ii fure libertatea. Acest psihopat indragostit voia doar sa o admire si sa o pastreze ca pe o noua piesa a colectiei sale. Cei doi isi spun povestea concomitent in cele doua parti ale romanului (asemenea unui jurnal).
Portrerul lui Dorian Grey - tanarul care a ales sa isi dea sufletul in schimbul frumusetii eterne dintr-un tablou. Desi timpul trecea, el ramanea continuu frumos, continuu acelasi, insa portretul sau se schimba total, apareau riduri, ochii isi schimbau culoarea, parul devenise carunt, toate acestea pana in ziua in care, gasind tabloul care candva era perfect a vrut sa il distruga datorita chipului hidos care ii luase locul.

| panciu2000 a răspuns:

Urzeala tronurilor este o carte geniala, am citit si 300 de pagini intr-o zi. S-a facut si serial dupa aceasta carte.

| AnnaAnne99 a răspuns:

Rosu si Negru de Stendhal.
Am terminat-o de citit saptamana trecuta.
Mi-a placut pentru ca avem prezentate incercarile unui tanar de a-si depasi conditia de taran printr-o combinatie de munca talent si multa ipocrizie(care nu ii este caracteristica)
Mi-a placut inclusiv povestea de dragoste pe care o are cu sotia primarului.
M-a surprins finalul tragic(Julien, personajul principal moare), dar din cate am inteles din prefata mai toate personajele din operele lui Stendhal sfarsesc tragic

| RMG explică (pentru AnnaAnne99):

Mersi o voi citi si eu in urmatoarele saptamani dupa ce voi termina cateva carti ce aveam de gand sa le savurez

| AnnaAnne99 a răspuns (pentru RMG):

Cu multa placere!
Ah! Si vezi ca o gasesti ori in doua volume ori intr-un singur volum dar cu doua parti.