| Anonimul151 a întrebat:

Ce cărți de citit îmi recomandați?

31 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Biblia hazlie de Leo Taxil.

| Catrice a răspuns:

18+ accepți?hee hee thinking

| Ofiintă a răspuns (pentru Catrice):

Capra cu trei iezi? laughing

| Lukasssz a răspuns:

Suge-o Ramona

| Anonimul151 explică (pentru Lukasssz):

Mai bine nu raspundea-i. Raspunsul tau nu ma ajuta cu nimic.

| Lukasssz a răspuns (pentru Anonimul151):

De ce ai citit cartea si nu iti place?

| Anonimul151 explică (pentru Lukasssz):

Nu am citit cartea, si nici nu o sa o citesc.

| mastadont a răspuns:

Am văzut din răspunsuri că preferi cărți din genurile fantasy și ficțiune așa că o să îți recomand câțiva autori care îmi plac, îți vei alege tu de acolo.
La fantasy, cel mai bun e, fără discuție, Brandon Sanderson. Seria născut din ceață, vreo 4 volume traduse în română este excelentă. Are însă o serie și mai bună, calea regilor, care este încă în lucru, dar are vreo 3 sau 4 volume traduse deja. Mai poți citi de la el și steel heart, care face parte dintr-o serie de 3 cărți dar nu îmi mai amintesc exact numele. Alte cărți excelente ale sale, nu știu câte sunt traduse în română, sunt: elantris, skyward și starsight.
Stephen king are o serie fantasy excelentă, care merită citită măcar o dată în viață, seria turnul întunecat în 7 volume parcă, toate sunt traduse în română. De la Stephen King poți să citești cam orice, scrie excelent, însă cărțile lui sunt destinate mai mult unui public adult.
China Mievile. Acest autor scrie un fel de weird fantasy, pentru adolescenți are o carte foarte bună, care te va face să te îndrăgostești de acest gen numit weird fantasy. Cartea se numește unlundun și este tradusă și în limba română. Mai are unele cărți excelente, seria noul crobuzon, regele șobolan și craken.
Îți recomand seria lumea disc a lui Terry Pratchet. Este un fel de fantasy foarte comic, te va face să râzi cu lacrimi la cât de hilară poate fi seria uneori, dar este clar un must read.
Dacă îți place genul fantasy mai întunecat, mai sumbru, atunci îți recomand seriile lui Joe Abercrombie, tăișul săbiei și marea sfărâmată, dar și seria imperiul sfărâmat a lui Mark Lawrence.
Cam astea îmi vin în minte acum. Spune-mi cam ce citești de obicei și o să încerc să îți fac niște recomandări care chiar să-ți placă, am citit mult la viața mea.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Toate cartile lui Sven Hassel

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Vârsta? Preferințe?

| Anonimul151 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Pai la varsta nu mai conteaza, dar 15-16 +. Iar la preferinte, nu am.

| chuckmanson a răspuns:

To kill a mockingbird

| isemilia a răspuns:

Primele cincisprezece vieti ale lui Harry August

| Anonimul151 explică (pentru isemilia):

Pe bune? Iar vi aici și dai răspunsuri care nu ajută cu nimic? E un raspuns total irelevant.

| isemilia a răspuns (pentru Anonimul151):

1. Vii*
2. De ce e irelevant raspunsul? Pentru ca ti-am recomandat o carte? Daca nu vrei sa stii raspunsurile la intrebarea ta atunci nu o pune, dar nu vad de ce te iei de mine fiindca doar ti-am raspuns la intrebare. Chiar si daca nu te intereseaza propunerea, nu vad de ce reactionezi asa.

| Anonimul151 explică (pentru isemilia):

În primul rând nici nu am știut că e carte. Am crezut că mi-ai dat raspunsul acela la mișto deoarece are un nume foarte ciudat. Și pentru că ai mai pus răspunsuri la întrebările mele care nu-și aveau rost

| isemilia a răspuns (pentru Anonimul151):

Ok, am gresit si eu aici... M-am uitat pe intrebarile tale si pe raspunsurile date de mine si desi nu inteleg cand ti-am raspuns eronat, imi pare rau ca am devenit asa de defensiva. Oricum, seara faina in continuare

| Anonimul151 explică (pentru isemilia):

E ok, scuze și pentru cum am reacționat așa și că ți am dat raspunsul acela.

| Den1sa a răspuns:

Una din cartile mele preferate este: "Acolo unde femeile sun regi" de Christie Watson
Deasemenea imi plac foarte mult urmatoarele:
"Vârsta inocentei" - Edith Wharton
"Aventurile lui Sherlock Holmes" - Sir Arthur Conan Doyle
"Anna Karenina" - Lev Tolstoi
"In familie" - Hector Malot
"Notre-Dame de Paris" - Victor Hugo
"Chemarea Strabunilor" - Jack London
"Pietena mea geniala" - Elena Ferrante
"Tatal celuilalt copil" - Parinoush Saniee
Si sunt multe altele, nu stiu pentru ce varsta sunt dar le-am citit si eu pe la 14-15 ani si mi-au placut foarte mult, daca mai vrei as mai putea sa iti recomand niste titlurihappy

| Anonimul151 explică (pentru Den1sa):

Mersii

| Anonimul151 explică (pentru Den1sa):

Desigur, daca vrei poti sa mai imi recomanzi

| IgnatVictor a răspuns:

Uite niște cărți care mi-au plăcut și care încă mi-au rămas în minte după ce le-am citit.
Editura Litera:
1. „Lanțul" de Adrian McKinty
2. „Femeia de la fereastră" de A. J. Finn
3. „Casa bântuită" de Shirley Jackson.
Editura TREI:
1. „Fata din tren" de Paula Hawkins
2. „Prieten imaginar" de Stephen Chbosky
3. „Arșița" de Jane Harper.
Editura Nemira (inclusiv Armada, care este o subcategorie a editurii):
1. „Străinul" de Stephen King
2. „Transformarea" de Justin Cronin
3. „Ultima dorință" de Andrzej Sapkowski.
Editura Rao:
1. „Hoțul de cărți" de Markus Zusak.
Editura Polirom:
1. „Masca Morții Roșii și alte povestiri" de Edgar Allan Poe
2. „O mie nouă sute optzeci și patru" de George Orwell.

Ca o notă:
- Cartea „Transformarea" de Justin Cronin face parte dintr-o trilogie. Toate cele trei cărți - în ordinea asta: „Transformarea", „Cei doisprezece" și „Orașul Oglinzilor" - sunt traduse în limba română.
- Cartea „Ultima dorință" de Andrzej Sapkowski face parte dintr-o serie de opt cărți fantasy. Doar șapte cărți sunt traduse în limba română. Dar, conform editurii, o să apară și a opta carte în curând.

| Anonimul151 explică (pentru IgnatVictor):

Fata din tren am cumparat-o. Nu am stiut ca mi ai recomandat-o deoarece doar acum am intrat pe cont si am vazut. La inceput, nu mi se pare asa interesanta. Dar pe parcurs cum e? Este interesanta?

| Crescent a răspuns:

Ce genuri preferi? Ca sa stiu ce ar trebui sa spun.

| Anonimul151 explică (pentru Crescent):

Fantasy, fictiune, dragoste

| Anonimul151 explică (pentru Crescent):

Daca vrei poti sa imi spui si alte carti, care nu sunt in genurile care ti le am spus. Pentru ca poate o sa imi placa ceva

| Crescent a răspuns (pentru Anonimul151):

Fix asta citesc și eu de obiceihappy
Crepuscul, Născută din fum și os, Drako, Liceul Appleby, Ea și el, Ugly love, Iubire de proba

| Crescent a răspuns (pentru Anonimul151):

Am uitat de Unul dintre noi minte

Răspuns utilizator avertizat
| Ushtria a răspuns:

"La cules de portofele" de catre Boss