| Mihaita23 a întrebat:

Ce este viteza medie (la fizica)?

Răspuns Câştigător
| AnaMariaNovany a răspuns:

În fizică, viteza reprezintă raportul dintre distanța parcursă și durata deplasării corpului, adica vmedie= d2-d1\t2-t1

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| IssabellaLoLa a răspuns:

Uite,descarca fisierul asta :D e gratis;;)

http://www.didactic.ro/materiale-didactice/18549_viteza-medie

| Cristina45 a răspuns:

Un mare rahat...din cauza asta m-a tras p mine profa de fizica de paf angry lasa frate balta fizica roaga-te la 5 scuze exprimarea

| Cristina45 a răspuns (pentru Cristina45):

Par * scuze

| Mihaita23 explică (pentru Cristina45):

Pai eu am un 9 si maine dau test pentru a doua si ultima nota...ar fi pacat sa iau o nota rea sa stric tot...

| Mihaita23 explică:

Va rog sa raspuneti cu definitia happy

| Liana12 a răspuns:

Am luat-o din caietul de fizica din cls a 6a : Viteza medie este marimea fizica numeric egala cu raportul dintre distanta parcursa de un mobil si durata necesara parcurgerii acestei distante.
[Vm] si = [d] si / [Dt] si = 1m / s. Unde Dt = t2- t1 si d = d2 - d1.

| IulianBoss69 a răspuns:

Viteza cu care ti-o baga profa