| ROZzMania a întrebat:

Cum se calculeaza viteza medie (la fizica)?

Răspuns Câştigător
| 43v3r a răspuns:

Distanta/timp
funda plizz

4 răspunsuri:
| beautifulkiss a răspuns:

Buna viteza medie este ∆d/∆t.

| FineasCrosscomEgalCuvitezamediecom123 a răspuns (pentru beautifulkiss):

Nueste d supra delta t egal cu Viteza medie care este egal cu **** la orizont.

| beautifulkiss a răspuns:

Viteza medie(vm)este mărimea fizică numeric egală cu raportul dintre distanţa parcursă de un mobil( d)şi durata parcurgerii acestei distanţe( t)de către mobil.
Am uitat sa spun si astahee hee

| victor06 a răspuns:

Daca miscarea e uniforma (atat la dus, cat si la intors) adica viteza e constanta pe durata deplasarii, se calculeaza in felul urmator :

Fie d distanta (dus), si v1 viteza de deplasare la dus, respectiv v2 la intoarcere. Timpul t1 (de dus) va fi egal cu d/v1, iar t2 (timpul de intoarcere) cu d/v2. Viteza medie se calculeaza impartind distanta totala (adica 2*d) la timpul total (t1+t2), obtinand astfel :

v_mediu = 2* d / (t1+t2)

Atat daca e miscare uniforma.