| BadGirl28 a întrebat:

Cum se calculeaza viteza medie (la fizica)? In ce trebuie sa transform?

Răspuns Câştigător
| RainOfColors a răspuns:

Viteza media, in cazul in care ai mai multe distante si timpi in care au fost parcurse aceste distante este egala cu suma d1 + d2 / t1+t2. Viteza medie este diferita de media vitezelor care reprezinta media aritmetica a doua sa a mai multor viteze.
Sper ca te-am ajutat.

Răspuns utilizator avertizat
| RainOfColors a răspuns (pentru BadGirl28):

La primul 30km/h = 30*10m/36s = 300m/36s = 8, (3) m/s
Si la a doua; 5*36 km / 10 h =18km/h.
Deci nu e bine la nici una.big grin

| RainOfColors a răspuns (pentru BadGirl28):

Http://wiki.answers.com/Q/Convert_kmh_to_ms
Citeste aici ca sa intelegi mai bine cum sa transformi. (daca stii engleza).
Succes!

| RainOfColors a răspuns (pentru BadGirl28):

Sau poti folosi programe de genul acestuia:D, dar la teste nu te vei descurca... http://www.easy-conversions.com/romana/viteza.html

Răspuns utilizator avertizat
| RainOfColors a răspuns (pentru BadGirl28):

Dar 30 km/h = 30 * 1 km/h, si acum le iei separat:
1 km/h = 1000 m / 3600s = 10m / 36s deci 30 km / h = 30 * 10m/36s = 300m/36s. Intelegi? Tu ai gresit, pentru ca 30 km = 30000 m, 3 km = 3000m.

Răspuns utilizator avertizat
8 răspunsuri:
| Flaviucu a răspuns:

Distanta/timp
Viteza medie(vm)este mărimea fizică numeric egală cu raportul dintre distanţa parcursă de un mobil( d)şi durata parcurgerii acestei distanţe( t)de către mobil.