| 1234dany5 a întrebat:

Maine cred ca o sa raspund la fizica din viteza si viteza medie! si nu stiu ce imi va da si cum ma va sculta! urgent! vreau sa stiu cum se calculeaza viteza medie si totul despre ea! funda! laughing tongue

3 răspunsuri:
| 1234dany5 explică:

Sau sa nu raspund? laughing oricum imi iasa media 5 poate mi-o stric! :O laughing.

| Trebla a răspuns:

Deci, fii atent!
Viteza
În fizică, viteza reprezintă raportul dintre distanța parcursă și durata deplasării corpului. Denumire arhaică, velocitate, iuțeală, repeziciune.
Viteza medie a punctului material este raportul dintre vectorul deplasare Δd și intervalul de timp Δt în care s-a efectuat deplasarea:
V=delta d supra delta t, unde delta d este distanta supra timpul.
Cea mai mare viteză posibilă la care energia sau informația pot călători, în conformitate cu teoria relativității, este viteza luminii în vid, c = 299792458 m/s. c este o constantă absolută - constanta universală în ecuația stabilită de Einstein:
E=mc la puterea a doua(atentie! doar c la puterea a doua nu si m)
care stabilește că masa și energia sunt echivalente.
Viteza sunetului = 331 m/s + 0, 6* (numărul de grade peste 00C)

| 1234dany5 explică (pentru Trebla):

Nu mi-a fost de folos pentru ca nici nu am raspuns! laughing mersi oricum da nu-ti dau funda!winking